Prodloužený víkend v Zoo Praha: Heraldická zvířata očima dětí, svátek Diwali, setkání u lvů a orlů či dýňové hody

Akce v Zoo Praha

Lenka Pastorčáková  |  23. 10. 2019


Lidé, kteří se během prodlouženého víkendu rozhodnou navštívit Zoo Praha, mohou vybírat hned z několika zajímavých akcí. V sobotu ve 13 hodin v Galerii Gočárovy domy začne slavnostní vernisáž výstavy Heraldická zvířata očima dětí, během níž budou oceněni vítězové soutěže Nakresli zvíře ze znaku, a to za účasti arcibiskupa pražského J. Em. Dominika kardinála Duky OP, prezidentky hnutí “Na vlastních nohou“ – Stonožka Běly Gran Jensen či malíře Jana Sováka. V neděli oblíbený lampionový průvod po zoo připomene hinduistický svátek světel Diwali, v pondělí 28. října proběhnou komentovaná setkání u lvů a orlů, připravena je například i výtvarná dílna, a tímto dnem také začínají dýňové hody.

V neděli oblíbený lampionový průvod po zoo připomene hinduistický svátek světel Diwali. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. V neděli oblíbený lampionový průvod po zoo připomene hinduistický svátek světel Diwali. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Tématem soutěže, kterou vyhlásilo hnutí “Na vlastních nohou“ – Stonožka ve spolupráci se Zoo Praha, se pro letošní rok stala heraldická zvířata, tedy taková, která jsou vyobrazena ve znacích a erbech. Nejedná se jen o lvy a orly, ale také i o mnohá další exotická zvířata jako jsou tygři, hroši, sloni či hadi. Z části zaslaných obrázků, kterých se sešlo celkem přes 2200 od 80 škol, Zoo Praha pořádá velkou výstavu v Galerii Gočárovy domy v horní části zoo a během sobotní slavnostní vernisáže ocení kresby vybrané odbornou porotou. Výstava potrvá přibližně do poloviny března.

Měl jsem to štěstí, že jsem se jako porotce účastnil podobných soutěží v USA či Kanadě. Co mě tentokrát uchvátilo, byla kvalita českých prací, která je nepoměrně lepší než to, co jsem viděl v zahraničí. Přisuzuji to kvalitě českých profesionálů, kteří naše děti učí – vštěpují jim tak dobré základní prvky výtvarného umění, že už při zhlédnutí některých prací českých šestiletých dětí člověku ,spadne čelist',“ uvedl malíř Jan Sovák.

Stejně potěšena kvalitou soutěžních prací je i zakladatelka a prezidentka hnutí “Na vlastních nohou“ – Stonožka Běla Gran Jensen: „Při probírání se celou tou řadou nádherných prací jsem si říkala, že opět mohu být hrdá na naše ‚stonožkové děti‘.

Program nedělní oslavy svátku světel Diwali:

 • 12.00 – 17.15 Tematická výtvarná dílna ve Vzdělávacím centru při poslechu tradiční indické hudby (prodej lampionů v suvenýrech)
 • 16.30 – 17.10 Sraz účastníků průvodu
 • 17.15 Přivítání u Vzdělávacího centra, organizace průvodu
 • Zastávka u Ašrámu, který bude slavnostně nasvícen lampiony a ozdoben
 • Cca 17.45 a 18.15 ohňové show u restaurace Gulab
 • Vstup za 1 Kč pro návštěvníky s lampionem (od 16.30 do 17.15)

Program na 28. 10.:

 • 11.00 a 16.00 Komentované setkání u lvů v návaznosti na lva ve státním znaku
 • 11.30 a 13.30 Komentované setkání u orlů v návaznosti na orlici ve státním znaku
 • 10.00 – 16.00 Výtvarná dílna ve Vzdělávacím centru zaměřená na kreativní malbu zvířat ze znaku – lev a orlice. V letošním roce je to 101 let od vzniku samostatného Československého státu; proto autor 101. odevzdaného obrázku získá cenu
 • 10.00 – 16.00 Prohlídky výstavy Heraldická zvířata očima dětí se zaměřením na heraldiku a zvířata ze znaků

28. – 30. 10. Podzimní prázdniny v zoo – dýňové hody u zvířat se speciálním komentovaným krmením:

 • 10.00 hrabáči a surikaty
 • 10.30 chápani středoameričtí
 • 12.00 hody v Rezervaci Bororo
 • 13.00 velké želvy
 • 14.00 sloni indičtí
 • 14.30 pekari Wagnerovi
 • 15.00 lemuři kata
 • 15.30 guerézy pláštíkové

V sobotu ve 13 hodin v Galerii Gočárovy domy začne slavnostní vernisáž výstavy Heraldická zvířata očima dětí, a to za účasti arcibiskupa pražského J. Em. Dominika kardinála Duky OP, prezidentky hnutí “Na vlastních nohou“ – Stonožka Běly Gran Jensen (na snímku vlevo) či malíře Jana Sováka (na snímku druhý zleva). Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.V sobotu ve 13 hodin v Galerii Gočárovy domy začne slavnostní vernisáž výstavy Heraldická zvířata očima dětí, a to za účasti arcibiskupa pražského J. Em. Dominika kardinála Duky OP, prezidentky hnutí “Na vlastních nohou“ – Stonožka Běly Gran Jensen (na snímku vlevo) či malíře Jana Sováka (na snímku druhý zleva). Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.

%MCEPASTEBIN%

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dnes, v úterý 10. března, se nebude konat původně plánovaná přednáška kurátora Petra Velenského o vodnicích posvátných. Omlouváme se všem zájemcům.

V sobotu 29. února oslavíme Mezinárodní den ledních medvědů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Na sobotu 29. února chystáme oslavu Mezinárodního dne ledních medvědů. V 10.30 předáme oslavencům dárek za doprovodu odborného komentáře, ve 13.30 začíná komentované setkání u ledních medvědů doplněné soutěžní otázkou o...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní