Za zoologem Štěpánem Šírem

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  07. 08. 2019


Ve věku nedožitých 89 let tento týden zemřel dlouholetý zaměstnanec Zoo Praha Štěpán Šír. Jako zoolog prožil v zahradě legendární bohatýrské doby a vystřídal skoro všechny rajóny a pracoviště – od plazů, přes ptáky až po kopytníky. Do historie pražské zoo se Štěpán Šír nesmazatelně zapsal transportem dvou slonů z tehdejšího Cejlonu v roce 1971 a jako pedagog stál u zrodu učebního oboru ošetřovatel, později chovatel exotické zvěře. V paměti Šírových kolegů zůstanou zapsány také jeho svérázný smysl pro humor, mimořádná manuální zručnost a schopnost držet krok s dobou.

Štěpán Šír v roce 1971 doprovázel dva slony dovážené z tehdejšího Cejlonu. Cestu zámořskou lodí kolem celé Afriky komentoval slovy: „slonům bylo blbě, mně ještě hůř“. Foto: archiv Vladimíra Motyčky Štěpán Šír v roce 1971 doprovázel dva slony dovážené z tehdejšího Cejlonu. Cestu zámořskou lodí kolem celé Afriky komentoval slovy: „slonům bylo blbě, mně ještě hůř“. Foto: archiv Vladimíra Motyčky

Štěpán Šír se se narodil 8. září 1930 v Libni. V roce 1952 odmaturoval na libeňském gymnáziu, a protože jej přitahovala příroda, přihlásil se na Přírodovědeckou fakultu UK. Tam však pobyl jen krátce. Onemocněl mu otec a v roce 1954 musel studium přerušit. Nastoupil do pražské zoo jako pomocný ošetřovatel a rozhodl se, že ve studiu bude pokračovat dálkově. Pro dálkové studium byla tehdy nutná tříletá praxe a tak Štěpán Šír už v zoologické zahradě zůstal a pomalu postupoval po hodnostním žebříčku. Povýšil na ošetřovatele, posléze na vrchního ošetřovatele, inspektora a v roce 1965, kdy se mu podařilo dokončit fakultu, se stal zoologem.

Při práci v pražské zoo Štěpán Šír dálkově vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Foto: archiv Vladimíra MotyčkyPři práci v pražské zoo Štěpán Šír dálkově vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Foto: archiv Vladimíra Motyčky

Do roku 1995, kdy odešel do důchodu, vystřídal Štěpán Šír v zahradě skoro všechny rajóny a pracoviště – od plazů, přes ptáky až po kopytníky. Osud mu dopřál prožít v zahradě legendární bohatýrské doby. Se svými kolegy ptakomilci podnikal spanilé jízdy a loupeživé výpravy do maďarské pusty a dunajské delty. Jejich výsledkem byly nejen zážitky a spousty snímků, ale také nasezená vajíčka stepních a mokřadních druhů ptáků. Vajíčka se pak dolíhla a zahrada se mohla pochlubit skvělými odchovy opeřenců. Dnes už je něco takového nemyslitelné, jenže tenkrát byla situace úplně jiná než dnes. Odebrání několika vajíček z hnízd žádný druh neohrozilo. Naopak se podařilo získat spoustu nových biologických poznatků, ať už z líhnutí nebo růstu mláďat, jak ostatně dokládají odborné články pracovníků zoo z té doby.

Do historie pražské zoologické zahrady se Štěpán nesmazatelně zapsal transportem dvou slonů z tehdejšího Cejlonu v roce 1971. Zahrada dostala slony darem od cejlonské premiérky Sirimavo Bandaranaikové a chobotnatci se Štěpánem Šírem putovali zámořskou lodí kolem celé Afriky. Nezapomenutelný je jeho výrok líčící trampoty s mořskou nemocí – „slonům bylo blbě, mně ještě hůř“.

V roce 1964 se oženil s Jiřinou Šmidrkalovou, také jednu z legend pražské zoo. Mají spolu syna Jiřího a dceru Helenu, chovatelku lachtanů. Foto: archiv Vladimíra MotyčkyV roce 1964 se oženil s Jiřinou Šmidrkalovou, také jednu z legend pražské zoo. Mají spolu syna Jiřího a dceru Helenu, chovatelku lachtanů. Foto: archiv Vladimíra Motyčky

Skautský duch Štěpána Šíra umocněný zatvrzelostí znamení Panny a svérázným smyslem pro humor charakterizují celý jeho život. Pro něj neexistoval problém, který by se nepokusil nějakým způsobem vyřešit, záhada, které by se nepokusil přijít na kloub.  

Když zoologická zahrada dostala z příkazu tehdejšího Národního výboru hl. m. Prahy první počítač ICL, bylo z toho v zahradě velké pozdvižení. Ekonomický útvar a další oddělení „ďáblův vynález“ s díky odmítli a tak nakonec počítač skončil na dokumentačním oddělení, kde jsme se na něm začali učit. Jedním z prvních zájemců byl právě Štěpán. I když jeho počítačová gramotnost vycházela z role samouka a metod pokusu a omylu, záhy se dostal na standardní úroveň dovedností a na rozdíl od svých vrstevníků, kteří počítač dodnes obcházejí s respektem velkým obloukem, dokázal držet krok s dobou.

Se Štěpánem Šírem je neodmyslitelně spjata také pedagogická činnost a úsilí o vznik učebního oboru ošetřovatel, později chovatel exotické zvěře. Počátky sahají už do roku 1959, kdy se otevřel obor chovatel a pěstitel cizokrajné zvěře a dálkové studium – tzv. závodní škola práce pro zaměstnance. V roce 1974 požádal tehdejší ředitel zoo Štěpána Šíra, aby pomohl koncipovat a na ministerstvu školství prosadit zřízení oboru chovatel cizokrajných zvířat s maturitou. Šlo o to, aby povolání ošetřovatele nebylo nadále posuzováno jen jako pomocná síla, ale bylo uznáno zaměstnání vyžadující penzum odborných vědomostí. Obor byl otevřen v roce 1976 a Štěpán Šír na něm zpočátku vyučoval odborné předměty jako chovatelství, krmivářství, biologii i základy veterinární péče. Později se soustředil pouze na chovatelství, vydržel učit neuvěřitelných 32 let, tedy až do roku 2008.

S využitím textu dr. Evžena Kůse (časopis Tamtamy 1/2011)


Zebra bezhřívá Klea a její syn Kevin. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Na sobotu 25. ledna chystáme oslavu Mezinárodního dne zeber. Pokud přijdete v zebřím oblečení či se zebří maskou a zapózujete pro společnou fotografii, získáte tematický dárek jako odměnu. Zároveň se můžete zapojit do...

Z proutí můžete vyrobit spoustu předmětů, které udělají radost například ledním medvědům. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Přijďte nám pomoct vyrábět hračky a další zábavné předměty pro zvířata. Uděláte tím radost sobě i jim! Stačí si zvolit termín a přihlásit se mailem.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní