Výstava prvního malíře pražské zoo

Akce v Zoo Praha

Alena Šteffelová  |  02. 11. 2017


Zoo Praha výstavou připomene 130. výročí narození svého prvního malíře Františka Xavera Procházky. Jeho dílo je s naší zoo neodmyslitelně spjato. Byl autorem mnoha ilustrací zvířat a taktéž proslulé perokresby lvice Šárky, která se stala významným vizuálním prvkem pražské zoo. Výstava bude k vidění od 4. listopadu v galerii Gočárovy domy.

K výročí 130 let od narození svého prvního malíře F. X. Procházky připravila Zoo Praha výstavu mapující jeho dílo a život. K výročí 130 let od narození svého prvního malíře F. X. Procházky připravila Zoo Praha výstavu mapující jeho dílo a život.

Unikátní výstava poodhaluje nejen práci, ale také životní osudy malíře F. X. Procházky (1887 – 1950). Byl jedním z prvních českých autorů vědeckých ilustrací živočichů. Když se v roce 1919 přestěhoval do Prahy, netrvalo dlouho a setkal se s profesorem Jiřím Jandou. Kromě toho, že s ním spolupracoval na řadě jeho knih, podporoval Jandovu myšlenku na založení zoologické zahrady. Významně se zasloužil se o popularizaci tohoto úsilí.

V roce 1931 se prvně otevřely brány pražské zoo veřejnosti. Profesor Janda se stal prvním ředitelem a F. X. Procházka jejím prvním malířem. V následujících letech zachytil mnoho původních zvířecích obyvatel a perokresba sedící lvice Šárky byla používána na obálkách a v hlavičce dopisního papíru Zoo Praha.

Výstava k výročí 130 let od narození Františka Xavera Procházky bude k vidění od 4. listopadu do 31. prosince 2017 v pražské zoologické zahradě v galerii Gočárovy domy.

 


Pralesnička strašná Orange (Phyllobates terribilis Orange) je nejjedovatějším druhem žáby na světě. I ta je v Zoo Praha k vidění na výstavě Šípové žáby. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Nejjedovatější, nejmenší, neuvěřitelně barevné... Návštěvníci Zoo Praha teď mají jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab; mezi nimi ty nejjedovatější či nejmenší žáby...

Zoo Praha se při budování nové expozice pro psouny prériové inspirovala severoamerickou prérií, kde tito hlodavci žijí. To se promítlo na výsadbě kolem výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Návštěvníci Zoo Praha mohou obdivovat psouny prériové v jejich nové a větší expozici, kterou pražská zoo slavnostně otevřela ve čtvrtek odpoledne. Za výběhem bizonů v horní části zoo se tak nabízí velmi zajímavá...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní