Výstava prvního malíře pražské zoo

Akce v Zoo Praha

Alena Šteffelová  |  02. 11. 2017


Zoo Praha výstavou připomene 130. výročí narození svého prvního malíře Františka Xavera Procházky. Jeho dílo je s naší zoo neodmyslitelně spjato. Byl autorem mnoha ilustrací zvířat a taktéž proslulé perokresby lvice Šárky, která se stala významným vizuálním prvkem pražské zoo. Výstava bude k vidění od 4. listopadu v galerii Gočárovy domy.

K výročí 130 let od narození svého prvního malíře F. X. Procházky připravila Zoo Praha výstavu mapující jeho dílo a život. K výročí 130 let od narození svého prvního malíře F. X. Procházky připravila Zoo Praha výstavu mapující jeho dílo a život.

Unikátní výstava poodhaluje nejen práci, ale také životní osudy malíře F. X. Procházky (1887 – 1950). Byl jedním z prvních českých autorů vědeckých ilustrací živočichů. Když se v roce 1919 přestěhoval do Prahy, netrvalo dlouho a setkal se s profesorem Jiřím Jandou. Kromě toho, že s ním spolupracoval na řadě jeho knih, podporoval Jandovu myšlenku na založení zoologické zahrady. Významně se zasloužil se o popularizaci tohoto úsilí.

V roce 1931 se prvně otevřely brány pražské zoo veřejnosti. Profesor Janda se stal prvním ředitelem a F. X. Procházka jejím prvním malířem. V následujících letech zachytil mnoho původních zvířecích obyvatel a perokresba sedící lvice Šárky byla používána na obálkách a v hlavičce dopisního papíru Zoo Praha.

Výstava k výročí 130 let od narození Františka Xavera Procházky bude k vidění od 4. listopadu do 31. prosince 2017 v pražské zoologické zahradě v galerii Gočárovy domy.

 


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V sobotu do Pavilonu goril ohřát se, v neděli pak na oslavu za tučňákem Karlíkem.

Jméno Nela vybrali pro žirafu chovatelé z kalendáře. Na snímku zleva náměstek Útvaru kontaktu s veřejností Jiří Valajanis, kurátorka kopytníků Irena Schneiderová, herečka Iva Pazderková a moderátor křtu Martin Smrček ze Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Africký dům v neděli „praskal ve švech“. Zoo Praha tam totiž organizovala křtiny žirafí slečny narozené 25. ledna, do té doby přezdívané Modelka pro její zálibu v pózování před objektivy. Její skutečné jméno –...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 3/120
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní