Zoo Praha

Menu

Orbis naturalis pictus

Zoo Praha  |  01. 07. 2016


1. 7. – 11. 9. 2016 přírodní motivy v tvorbě J. a L. Knotkových.

Dne 1. července představí Zoo Praha v zrekonstruovaném prostoru Gočárových domů výstavu Orbis naturalis pictus. Výstava přibližuje svět přírody kolem nás, do jehož krásy a rozmanitosti můžeme proniknout prostřednictvím kreseb manželů Jaromíra a Libuše Knotkových, a to v kontextu známkové tvorby.

Manželé Knotkovi jsou uznávanými umělci ve výtvarném oboru vědecké ilustrace, kterou se jim podařilo velice zdařilým způsobem převést i na známky. Ve své tvorbě spojují vědu a umění, důraz na faktickou přesnost i estetické vyznění díla. Jejich práce vynikají precizní kresbou a soustředěním na detail. Vycházejí z pečlivých příprav a studia, přičemž s největší přesností zachycují anatomické proporce a charakteristické druhové znaky zobrazovaných živočichů. Manželé Knotkovi vytvořili první společnou emisi poštovních známek v roce 1996 a od této doby každoročně vychází další autorská emise.

Výstava prezentuje návrhy známkových aršíků, známek a obálek ze sbírek Poštovního muzea v Praze, které spojuje tématika věrného zachycení světa zvířat. K vidění bude také nejkrásnější soubor známek světa roku 2003. Podobu návrhů aršíků známek k jednotlivým emisím mohou návštěvníci porovnat se šestinásobně zmenšeným konečným výsledkem. Vystavené kresby jsou navíc doprovázené citáty autorů, kteří nám takto umožňují nový pohled do zákulisí umělecké tvorby. Zvláštní pozornost si zaslouží zejména tematický celek mapující chráněné krajinné oblasti České republiky. V tomto ohledu manželé Knotkovi svým dílem navazují na důležitou úlohu vědecké ilustrace jako zprostředkovatele vztahu člověka k životnímu prostředí. Umožňují nám tak lépe poznávat přírodu a vytvářet si k ní kladný vztah.


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V sobotu do Pavilonu goril ohřát se, v neděli pak na oslavu za tučňákem Karlíkem.

Jméno Nela vybrali pro žirafu chovatelé z kalendáře. Na snímku zleva náměstek Útvaru kontaktu s veřejností Jiří Valajanis, kurátorka kopytníků Irena Schneiderová, herečka Iva Pazderková a moderátor křtu Martin Smrček ze Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Africký dům v neděli „praskal ve švech“. Zoo Praha tam totiž organizovala křtiny žirafí slečny narozené 25. ledna, do té doby přezdívané Modelka pro její zálibu v pózování před objektivy. Její skutečné jméno –...