Zakázanka
Domů

Zakázanka

Menu

Teplomilná drobotina

Jižní prosluněný svah a přítomnost stepních ploch s ostrůvky křovin vytvářejí vynikající prostředí pro bezobratlé živočichy – hmyz, pavouky, mnohonožky i plže. Bezobratlí živočichové často unikají pozornosti. Přitom skalní step v pražské zoo je na tuto "drobotinu" neuvěřitelně bohatá. Žijí zde desítky druhů hmyzu, od motýlů přes brouky po mravkolvy nebo saranče.

Obrazek

Mnohonožka dvoupásá

Ommatoiulus sabulosus

Je to stepní druh mnohonožky, který poznáme podle dvojitého výstražného pruhu na hřbetě. Jako ostatní druhy mnohonožek se živí zbytky rostlin a stará se o tvorbu humusu.

Obrazek
foto: S. Rae

Běžník hřebenitý

Xysticus cristatus

Zdržuje se na zemi nebo na nízkých rostlinách a díky krycímu zbarvení s nimi dokonale splývá. Obvykle nehybně číhá na kořist, ale pokud se pohybuje, pak běhá do strany jako krab.

Obrazek

Otakárek ovocný

Iphiclides podalirius

Prosluněné stráně s trnkami, hlohy a dalšími růžovitými jsou vyhledávané tímto kriticky ohroženým druhem motýla. Housenky se živí listy zmíněných dřevin, zatímco dospělci sají nektar z pestrých květů.

Obrazek
foto: Thassos

Nesytka česká

Pennisetia bohemica

V první polovině srpna poletuje mezi keři i nad rozkvetlými bylinami zvláštní motýl, který se podobá spíš vose – nesytka česká. Typická jsou pro ni průsvitná křídla a dlouhá tykadla. Její housenky se po dva roky vyvíjejí v kořenech růže šípkové.

Obrazek
foto: P. Šinkyřík

Dlouhozobka zimolezová

Hemaris fuciformis

Na začátku léta poletuje tento zvláštní motýl z čeledě lišajovitých kolem rozkvetlých hadinců a dlouhým sosákem nabírá sladký nektar. Průsvitnými křídly víří jako kolibřík, takže se před květem doslova zastaví ve vzduchu.

Obrazek
foto: J. Muiden