Rekordmanka FHF

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  05. 01. 2015


Zamíchaná v hejnu mezi ostatními plameňáky uniká pozornosti návštěvníků a překvapivě o ní neví ani většina pamětníků v zoo. Přesto je samice plameňáka kubánského, která nemá jméno, jen označení F5 a červený odečítací kroužek FHF na pravé noze, naprosto výjimečná. Ze všech žijících zvířat přišla do Zoo Praha nejdřív – již 5. srpna 1965! Přicestovala k nám tedy ještě o deset měsíců dřív než slavná slonice Gulab, jež v pražské zoologické zahradě pobývá od 5. června 1966.

Plameňák FHF, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Plameňák FHF, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Plameňáci jsou ostatně známí svou dlouhověkostí. Před dvěma lety byl u jezera Bogoria v Keni nalezen mrtvý plameňák malý, který byl okroužkován o padesát let dřív. A před rokem museli v Zoo Adelaide utratit téměř slepého, artritidou sužovaného plameňáka růžového označovaného jako Greater, který tam byl držen od roku 1933. Do Adelaide ovšem přišel už jako dospělý a muselo mu tak být nejméně 83 let! Byl světovým rekordmanem – a to v Adeilaide zůstal ještě plameňák chilský Chilly, kterému tehdy mělo být 65 let.

Podobně jako tomu bylo u Greatera, také v případě naší rekordmanky „FHF“ není znám její věk. Spolu s dalšími šesti jedinci svého druhu – čtyřmi samci a dvěma samicemi – byla na Kubě odchycena podle všeho již jako dospělá a patří tak mezi nejstarší zvířata chovaná v Zoo Praha.

Přiznávám, že v první chvíli se mi ani nechtělo věřit, že v případě „FHF“ nejde o nějaký omyl nebo záměnu. Ale obojí je prakticky vyloučeno. Velmi dlouho bylo v naší zoo právě jen sedm plameňáků kubánských, kteří byli v létě 1965 přivezeni společně, a později – když přibyli další jedinci téhož druhu – již byli pod kontrolou skvělého kurátora Karla Pitharta. Ani dvě deponace v Zoo Ostrava nemohou vést ke zpochybnění stáří naší „FHF“. Navíc během druhé z těchto deponací, na rozdíl od té první velmi dlouhé, již byla „FHF“ označena čipem.

Bohužel, i v zoo může číhat řada nástrah. Adelaidský Greater svého času tak tak přežil útok chuligánů a také „FHF“ již přestála návštěvy lišek ve Vodním světě i riskantní evakuaci během povodně v červnu 2013. Doufejme, že věku a nejrůznějším nebezpečím bude odolávat i nadále a že v létě velkolepě oslavíme půlstoletí od chvíle, kdy přišla do Zoo Praha.


Jedním z „velvyslanců divoké přírody“ je v Zoo Praha i gorilí mládě, které se narodilo před měsícem. Dnes v 11 hodin jej zde pokřtí slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Kateřina Jíšová

Podle knihy Genesis měla Noemova archa 300 stop na délku a 50 stop na šířku. Převedeno do současných jednotek měřila zhruba 135 krát 22 metrů. Vtěsnat na ni po páru, či dokonce sedmi párech každého zvířecího druhu musel být...

Mládě orangutana sumaterského, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo předevčírem po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a...




Přihlášení k newsletteru