Živý sen Salvadora Dalího

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  14. 07. 2014


Přicestoval k nám ze Španělska, konkrétně z madridské zoo, ale působí jako by utekl z Dalího muzea ve Figueres. Ano, Salvador Dalí by ho mohl namalovat zcela realisticky, a přece by na jeho surrealistických obrazech nepůsobil ani v nejmenším nepatřičně.

Sameček mravenečníka velkého, který přicestoval do Zoo Praha, se jmenuje Hannibal. Ještě není dospělý, ale časem bude měřit možná až ke dvěma metrům, i s jazykem ke dvěma a půl metru. Vidět jej můžete od neděle 27. července, a to vedle Rezervace Bororo, v místech, kde býval výběh hrochů.Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Sameček mravenečníka velkého, který přicestoval do Zoo Praha, se jmenuje Hannibal. Ještě není dospělý, ale časem bude měřit možná až ke dvěma metrům, i s jazykem ke dvěma a půl metru. Vidět jej můžete od neděle 27. července, a to vedle Rezervace Bororo, v místech, kde býval výběh hrochů.Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Podivně přihrbený a zčásti schovaný v dlouhé srsti, s mohutným ocasem a silnými drápy, kterými dokáže být velmi nebezpečný i člověku, a především s mimořádně protáhlou hlavou, na níž má malá očka a uši – to je mravenečník velký, jeden z nejpodivnějších živočichů naší planety. Jako by byl složen z různorodých částí, které zbyly po stvoření světa a navzdory chybným proporcím do sebe přece jen nějak zapadly. Surreálný tvor…

Není náhoda, že ačkoli Salvador Dalí choval jako domácího mazlíčka ocelota, nechal se vyfotografovat s mravenečníkem velkým na vodítku. Stalo se tak na rušné pařížské ulici, u výstupu z metra, roku 1969. Krom toho Dalí mravenečníka vylíčil i písemně, údajně v duchu své malby Velký masturbátor z roku 1929.

Mimochodem, Španělé kolonizující Jižní Ameriku se o pár set let dříve domnívali, že všichni mravenečníci jsou samice, které se navzájem oplodňují svými trubkovitými čenichy. Znát tuto představu, určitě by k ní něco zajímavého podotkl rodák z moravského Příbora, psychoanalytik a současně pilíř surrealismu, Sigmund Freund.

A k tomu všemu byl pod přezdívkou le Tamanoir, Mravenečník, znám samotný zakladatel surrealismu André Breton…

Myslím tedy, že není zbytí: Našeho mravenečníka by měl v Praze přivítat nějaký význačný český surrealista. Nebo alespoň psychoanalytik.

Surrealismus
je evropský umělecký směr, ale také životní styl, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek. První impulsy surrealismus dostal od André Bretona, jeho prudký rozvoj umožnil Salvador Dalí. Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.

Zdroj: Wikipedie


Jedním z „velvyslanců divoké přírody“ je v Zoo Praha i gorilí mládě, které se narodilo před měsícem. Dnes v 11 hodin jej zde pokřtí slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Kateřina Jíšová

Podle knihy Genesis měla Noemova archa 300 stop na délku a 50 stop na šířku. Převedeno do současných jednotek měřila zhruba 135 krát 22 metrů. Vtěsnat na ni po páru, či dokonce sedmi párech každého zvířecího druhu musel být...

Mládě orangutana sumaterského, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo předevčírem po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a...




Přihlášení k newsletteru