Ochrana goril v Africe

Projekty

Zoo Praha  | 


Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze dvou stěžejních in-situ projektů pražské zoologické zahrady. Díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě Toulavý autobus může Zoo Praha rozvíjet aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání.

Toulavý autobus - děti v záchranné stanici Limbe, foto (c) Khalil Baalbaki Toulavý autobus - děti v záchranné stanici Limbe, foto (c) Khalil Baalbaki

První prostředky na záchranu goril v Africe Zoo Praha získala prostřednictvím projektu Odhalení, který parafrázoval v té době populární reality show a jehož hlavními protagonisty byly gorily z pražské zoo. Projekt se setkal s nečekaným úspěchem a mezi širokou veřejností vyvolal nebývalý zájem o gorily i jejich ochranu. Díky této podpoře jsme mohli začít pomáhat záchranné stanici pro primáty v Limbe v Kamerunu a mezi místní komunity rozvozit anglickou a francouzskou verzi knížky gorilích pohádek. Právě ty se staly prvním krokem k tomu, jak africkým dětem velké lidoopy přiblížit a vybudovat u nich už od raného věku ke gorilám i ostatním divokým zvířatům kladný vztah.

Projekt Odhalení již dnes neběží, v jeho stopách však kráčí projekt Pomáháme gorilám, v nějž se Odhalení postupně přetavilo. Ten nadále přináší zprávy ze života pražských goril a propaguje ochranu goril. Z prostředků, které se díky němu daří od veřejnosti shromažďovat, jsme mohli distribuci knížek v Africe rozšířit o další vzdělávací materiály a rozvozit je napříč střední Afrikou. Také jsme z nich pořídili vybavení pro strážce lesa, kde žijí divoké gorily. V tom nám pomohl i projekt Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa, díky kterému jsme od společnosti Rema Systém získali značnou část prostředků na tyto účely.

Vyústěním a propojením našich dosavadních aktivit ve střední Africe je současný projekt Toulavý autobus. Jeho cílem je svážet děti z pralesních oblastí do záchranných stanic v Méfou a Limbe v Kamerunu, ukázat jim krásu goril, umožnit jim absolvovat vzdělávací program a naučit je, jak důležité je gorily a další zvířata chránit.

Současně také podporujeme habituační program goril v národním parku Dzanga Ndoki ve Středoafrické republice, bez jehož existence by byly nejen gorily, ale i sloni v této oblasti pod velkou hrozbou pytláctví.

Aktuální projekty Zoo Praha ve střední Africe:

Dřívější projekty Zoo Praha ve střední Africe:

Poháhejte s námi

Do ochrany goril se můžete zapojit i Vy, a to třeba i jen prostou návštěvou zoo – z každé zakoupené vstupenky totiž putují dvě koruny na naše speciální sbírkové konto. Možností je však mnohem více.

Chcete-li pomoci gorilám, můžete se zúčastnit některé z charitativních akcí, jako je Běh pro gorily, podpořit lidoopy nákupem vybraných knih a suvenýrů v zoo nebo poslat dárcovskou sms. Všechny takto získané prostředky shromažďujeme na sbírkovém kontě Toulavý autobus. Na toto konto rovněž můžete přímo převést libovolnou částku.

dms toulavyautobus SMS v tomto formátu zašlete na číslo 87 777
Sbírkové konto Toulavý autobus č. ú. 107 – 475 696 0237 / 0100

Dárcovskou SMS zašlete na číslo 87 777. Jejím odesláním přispějete 28,50 Kč na projekt Toulavého autobusu. Cena jedné DMS je 30 Kč.

Prostředky na ochranu goril získává Zoo Praha také dvěma doplňkovými projekty, které zaštiťuje:


E-shop Zoo Praha

Krásná trička, publikace, vstupenky nebo plyšové hračky! To všechno si můžete koupit v našem e-shopu! Uděláte radost svým příbuzným nebo známým a podpoříte Zoo Praha!