Unikátní pohled do počátků Zoo Praha

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  21. 01. 2023


Na podzim mi přišel první mail z vídeňského Österreichisches Filmmuseum. Kustodka sbírky amatérského filmu Stefanie Zingl se v něm odvolávala na můj článek o zakladateli Zoo Praha prof. Jiřím Jandovi a pokračovala sdělením, že při zkoumání raných 9,5-milimetrových filmů nalezla 12 kotoučů spojených s jeho osobou a s pražskou zoo. Potřebovala by pomoci s identifikací ženy, která se ve filmech objevuje, a také jejich autora. Připojen byl link na téměř desetiminutový barevný snímek v systému Dufaycolor.

Foto: Sbírka Österreichisches Filmmuseum Foto: Sbírka Österreichisches Filmmuseum

Tahle zpráva vzbudila nejen můj zájem, ale doslova nadšení. To ještě vzrostlo poté, co ve Vídni zdigitalizovali dalších šest kotoučů filmu, tentokrát z černobílého systému Pathé, a před Vánoci mi je také zpřístupnili. Jako by se přede mnou otevřela truhla s pokladem! Tyto filmy obsahují i naprosto unikátní záběry Zoo Praha z prvních let její existence, nejspíše z období 1935 až 1937. Jejich hodnota je o to větší, že podstatná část archívu zoologické zahrady byla zničena během povodně 2002.

Filmy zachycují prof. Jiřího Jandu s manželkou, jeho asistenta dr. V. J. Staňka, řadu chovatelů a ovšem mnoho zvířat, a to jak těch slavných, tak již zcela zapomenutých. K tomuto sloupku jsem vybral záběr slona Babyho zapojeného do budování zoo.

Foto: Sbírka Österreichisches Filmmuseum

Spolu s kolegy ze zoo a s historikem Eduardem Stehlíkem jsme nad zdigitalizovanými filmy strávili spoustu času. V jednom okamžiku jsem byl již přesvědčen, že žena, která se v nich často objevuje, je Jandova dcera z prvního manželství Jarmila Klatovská. Bohužel nově získané fotografie z různých období jejího života tohle moje přesvědčení vyvrátily. Pokud jde o autora filmů, je nanejvýš pravděpodobné, že šlo o podplukovníka Československé armády, kterého zachycuje i snímek připojený výše. Avšak třebaže jeho uniforma ukazuje na příslušnost k justiční službě a poskytuje také další vodítka, jeho identitou si stále nemůžeme být jisti. Kdo ví, třeba nám někdo z vás, čtenářů, s jeho identifikací pomůže...

miroslav.bobek@zoopraha.cz

 


Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek

Dikobrazí ostny jsou žádaný artikl, ať již jako suvenýr, nebo materiál na splávky. Při návštěvě Archivu hlavního města Prahy jsem však ke svému překvapení zjistil, že je při čištění vazby starých knih používají i tamní...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V Jihoafrické republice nemusíte ještě ani odjet z letiště a už máte Velkou pětku. Na tamních bankovkách najdete levharta, lva, nosorožce, slona i buvola.




Přihlášení k newsletteru