Historické utkání Karla Poborského

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  14. 01. 2023


Před deseti lety sehrál Karel Poborský fotbalový zápas, na který žádný z jeho účastníků ani diváků nikdy nezapomene. Tento zápas proběhl v zapadlém kamerunském městečku Somalomo a Karel v něm první poločas odehrál za mužstvo Deux-Zéro a druhý za Lycée de Somalomo. Právě tímto zápasem započal v lednu 2013 náš projekt Toulavý autobus.

Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha

Bez Karla by to bývalo asi nešlo. Když jsme záměr vést místní školáky k ochraně přírody a pořádat pro ně cesty Toulavým autobusem v Somalomo oznámili, setkali jsme se s odmítnutím. Nedůvěra k bílým tam tehdy byla hluboká, a to nikoli neoprávněně. Přemýšlel jsem, jak ji zlomit, a rozhodl jsem se oslovit Karla Poborského. Tak se stal patronem Toulavého autobusu a jeho popularita neuvěřitelně zafungovala. Toulavý autobus dostal zelenou a v Somalomo i okolí začala mužská část populace v očekávání Karlova příjezdu s intenzivními fotbalovými tréninky.

První jízda Toulavého autobusu se před oněmi deseti lety uskutečnila do vzdáleného Limbe. Děti, ale také zástupci rodičů, učitel i strážce rezervace, kteří se jí účastnili, byli nadšeni. Školáci, z nichž ani jediný doposud nikdy neopustil Somalomo, užasli hned nad asfaltovou silnicí (mysleli, že autobus vjel z pralesních cest na vodní hladinu) nebo nad vícepatrovými budovami. Ale vrcholem bylo setkání s gorilami v záchranné stanici v Limbe. Děti i mnozí dospělí je poprvé viděli živé, a nikoli jen jako maso na talíři.

Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha

Později začaly jízdy Toulavého autobusu směřovat do bližší stanice Méfou u metropole Yaoundé a po několika letech se rozšířily také o zastávku ve vzdělávacím centru v Kabilone. Tam ovšem začal jezdit až druhý Toulavý autobus, rozumí se druhé vozidlo, protože ten první si na pralesních cestách vytrpěl přespříliš. Celý rozvrzaný a otlučený jsme ho dovezli do Prahy a dnes stojí v zoo před Rezervací Dja. Ostatně podoba tohoto expozičního celku je zásadně ovlivněna našimi zkušenostmi z Kamerunu, které jsme získali ponejvíce v souvislosti s Toulavým autobusem.

Projekt Toulavý autobus si v okolí Biosférické rezervace Dja postupně získal výbornou pověst a pomáhá chránit gorily i další obyvatele tamních deštných lesů. Pochopitelně však musel čelit i různým nástrahám a potížím. Například když se před lety při koupání v řece utopil jeho řidič, mezi místními lidmi se začalo šířit, že je Toulavý autobus posedlý zlými duchy. Až když se ukázalo, že se kdysi utopil i jeden z řidičových vzdálených příbuzných, podařilo se krizi zažehnat: zlí duchové si nezasedli na Toulavý autobus, nýbrž na řidičovu rodinu. V poslední době pak byla pro Toulavý autobus velkou ranou pandemie covidu.

Ale jedeme dál, i deset let po slavném fotbalovém utkání Deux-Zéro vs. Lycée de Somalomo! Jedeme dál i díky vám, kdo podporujete naše sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“ nebo kdo navštěvujete Zoo Praha. Děkujeme!

 

 


Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek

Dikobrazí ostny jsou žádaný artikl, ať již jako suvenýr, nebo materiál na splávky. Při návštěvě Archivu hlavního města Prahy jsem však ke svému překvapení zjistil, že je při čištění vazby starých knih používají i tamní...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V Jihoafrické republice nemusíte ještě ani odjet z letiště a už máte Velkou pětku. Na tamních bankovkách najdete levharta, lva, nosorožce, slona i buvola.




Přihlášení k newsletteru