Nový spojenec ohrožených luskounů – hvězda pokračování Dne nezávislosti

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  18. 06. 2016


Dnešní sloupek píši na cestě do Kamerunu. Kromě všeho jiného mě tam nejspíš čeká obraz, který jsem viděl už nesčetněkrát. Haldy zvířat pobitých pytláky a kusy očouzeného, páchnoucího masa. Ve střední Africe každodenní realita.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tento hrůzný obraz se zejména v posledních letech rozšířil ještě o další položku. O celé pytle šupin luskounů, které reprezentují stovky zabitých jedinců.

Luskouni jako jediní šupinatí savci –  říká se jim také „šupinatí mravenečníci“  – doplácejí na svou výjimečnost. Jak v Africe, tak v Asii, kde se vyskytují v celkem osmi druzích, byli konzumováni vždycky a jejich šupiny se odedávna používaly v tradiční medicíně. S rostoucí ekonomickou silou asijských zemí se však poptávka po jejich mase a „zázračných“ šupinách nesmírně zvýšila a luskouni se stali vůbec nejčastěji nelegálně obchodovaným zvířetem.

V Africe vykupují jejich šupiny překupníci a pašují je do Číny a do zemí jihovýchodní Asie. Pro ilustraci: ve Vietnamu vzrostla mezi lety 2008 a 2013 cena 1 kg luskouních šupin z 201 na 485 dolarů.

Rozpačité přihlížení úřadů naštěstí již v mnoha zemích skončilo a stále častěji jsou zveřejňovány zprávy o zabavených zásilkách luskounů či jejich šupin a o odsouzených pašerácích. Jenom represe však nestačí; neméně důležitá je změna postojů. V masivní kampani ve prospěch luskounů nyní vystupuje čínská herečka Angelababy. Brzo ji budeme znát také u nás, protože se objeví v blockbusteru Den Nezávislosti: Nový útok, v Číně však již dnes patří k největším celebritám.

Myslím, že z nového angažmá čínské hvězdy budou mít radost i afričtí ochránci přírody. Jestli ale příběh „šupinatých mravenečníků“ skončí podobným happy-endem, jaký lze čekat od pokračování Dne nezávislosti, si nejsem jist…

Psáno pro víkendové vydán MF Dnes.


Jedním z „velvyslanců divoké přírody“ je v Zoo Praha i gorilí mládě, které se narodilo před měsícem. Dnes v 11 hodin jej zde pokřtí slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Kateřina Jíšová

Podle knihy Genesis měla Noemova archa 300 stop na délku a 50 stop na šířku. Převedeno do současných jednotek měřila zhruba 135 krát 22 metrů. Vtěsnat na ni po páru, či dokonce sedmi párech každého zvířecího druhu musel být...

Mládě orangutana sumaterského, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo předevčírem po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a...




Přihlášení k newsletteru