Neodolatelná přitažlivost

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  15. 07. 2011


Entomolog Vojtěch Novotný, který dlouhá léta bádá na Papui – Nové Guineji, velmi poutavě popsal třídenní návštěvu svých novoguinejských spolupracovníků v Praze. Obyvatele vesnic ztracených v pralese prý během návštěvy naší metropole zaujaly jak mnohé moderní vymoženosti, tak historické památky, katedrálu svatého Víta pochopitelně nevyjímaje. Překvapivě zdaleka největší atrakcí však pro ně byl - hroch obojživelný u nás v Tróji!

Chtělo by se poznamenat, že se tím vysvětluje, proč pražská zoo předstihla v návštěvnosti Pražský hrad, jenže tím by se setřelo pozoruhodné zjištění: totiž že hroch má pro nás, lidi, bez ohledu na naše životní zkušenosti a kulturní zázemí skutečně neodolatelnou přitažlivost.

Ano, jistěže pražský hroší samec Slávek působí také svým osobním šarmem a životním příběhem (připomeňme, že povodně v roce 2002 přežil v patře Pavilonu velkých savců; tehdy se také proslavil díky fotografiím, které ho zachytily s hlavou čnící z okna), ovšem jakýkoli hroch – a zejména mohutný samec - má zřejmě potenciál získat si zástupy příznivců.

Připadá vám to nadsazené? Nu, také jsem hrochy dlouho podceňoval. Nebýt Slávka, jeho šarmu a příběhu, nejspíš by se hroch obojživelný mezi naše celebrity, které propagujeme na billboardech, vůbec nedostal. Zdánlivě ho totiž předstihuje dlouhá řada zvířat, avšak na rozdíl od světa celebrit, politiky a médií s jejich žebříčky popularity, preferencí či sledovanosti zatím nemáme žádný reprezentativní průzkum, který nám určil jejich alespoň přibližné pořadí. Můžeme se opírat snad jen o počet sponzorů či zaslaných DMS – a ty by hrocha řadily na začátek druhé desítky.

Proti tomu ovšem stojí jednoznačný názor Novoguinejců – a rovněž velmi čerstvá zkušenost s hrošátkem, které se nedávno narodilo Slávkově nynější partnerce Marušce. Když jsme dali jeho fotografie na náš facebookový profil, jejich úspěch přinejmenším dvojnásobně předstihl všechno, co jsme v prostředí sociálních sítí dosud nabídli – včetně těch nej nej nej mláďat!

Proto jsem pevně přesvědčen o neodolatelné přitažlivosti hrochů. A co víc: věřím, že hrošátko může otřást i Karlštejnem!

Psáno pro deníky VLP


Zdrojové foto Petr Hamerník, úprava Tomáš Duchek

V sobotu 28. září v 11.00 otevřeme Rákosův pavilon, ve kterém představíme vzácné druhy papoušků. Ještě pět dní a pak to přijde. Konečně!

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dnes si připomínáme Mezinárodní den supů. V úterý jej předznamenala zpráva, že zahynula samice supa mrchožravého, která se vylíhla ve zlínské zoo a začátkem srpna byla v bulharských horách vysazena na umělé hnízdo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní