Šelmi a plazi
Domů

Šelmy a plazi

Menu

Levhart obláčkový

Neofelis (Pardofelis) nebulosa (LA)

třídaSavci
řádŠelmy
čeleďKočkovití
rozšířeníAsie, kontinentální část jižní a jihovýchodní Asie
biotoptropické lesy + hory, tropické a horské lesy
potravaživá kořist, obratlovci do velikosti prasete, včetně ptáků
rozměryDélka těla 60–100 cm, délka ocasu 60–90 cm, výška v kohoutku 50–55 cm, hmotnost 16–23 kg
rozmnožováníSamice je březí 86–93 dny, rodí 1−5 mláďat.

Popis

Levhart obláčkový a jeho blízký příbuzný levhart Diardův mají mezi ostatními kočkami své velikosti výjimečnou kresbu srsti v podobě velkých mramorových skvrn. Mláďata se rodí se stejnou kresbou jako dospělí, jen skvrny nejsou stínované, ale jednobarevné. Dalšími typickými znaky jsou velká hlava, dlouhý pruhovaný ocas a krátké silné nohy.

Zajímavosti

Levhart (někdy též nazývaný pardál) obláčkový je kočkovitá šelma, která se vymyká jednoduchému zařazení mezi velké či malé kočky. Třebaže má tělo dlouhé do 1 m a zkostnatělou jazylku, je dnes řazen do skupiny velkých koček. Stejně jako třeba tygr nebo jaguár má okrouhlé zorničky a odpočívá s předníma nohama i ocasem nataženýma na zemi. Díky krátkým nohám se dokáže prodírat hustým lesním podrostem i šplhat na stromy, kde odpočívá. Má vzhledem k celkové velikosti neobvykle dlouhé špičáky, které mu slouží jako užitečný nástroj k uchopení kořisti, když šplhá po stromech. O rodinném životě levhartů obláčkových v přírodě se ví velmi málo. Pravděpodobně jsou to samotáři a setkávají se jen v době námluv. Veškerou péči o mláďata obstarává samice. Zprvu je ukrývá v hustém podrostu, později je učí všemu potřebnému pro dospělý život. Mladí levharti jsou plně samostatní ve věku necelého roku.

Ochrana

Levhart obláčkový je v Červeném seznamu veden jako zranitelný druh především v důsledku kácení lesů, ale také lovu pro kožešinu, zuby i další části těla používané v tradičním léčitelství.

Chov v zoo

V pražské zoo se první levhart obláčkový objevil v roce 1961. Byl to samec, pocházel z přírody a přicestoval z moskevské zoo. V roce 1965 k němu přibyla samice (rovněž z přírody), oba však o rok později uhynuli. Od roku 1966 už pak chovala pražská zoo pouze levharty obláčkové narozené v lidské péči. První mláďata tohoto chovatelsky náročného druhu se podařilo odchovat v roce 1969. Pak nastala přestávka, na kterou navázala až dvojice pocházející z anglické zoo v Howletts. Samec Luzon a samice Buri přišli do Prahy v roce 2006 a ještě koncem téhož roku se stali rodiči dvou koťat. V následujících třech letech pak samice odchovala vždy po jednom potomkovi.