Repelentem na mloky, svět bez úhořů a tygři ve vývaru

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  05. 11. 2018


Když jsem před čtrnácti dny dokončoval sloupek o úhořích, s těžkým srdcem jsem kvůli předepsanému rozsahu vyškrtl zmínku o tom, jak je poškozují stopová množství kokainu, která se z městských kanalizací dostávají do řek. Dnes si to mohu alespoň zčásti vynahradit. Tuto středu vyšla v Biology Letters práce, která ukazuje, že picaridin obsažený v některých repelentech velmi účinně hubí pulce mloků. Vzhledem k tomu, že spotřeba repelentů celosvětově narůstá a účinné látky končí v povrchových vodách, dochází k tomu, že od sebe komáry sice odpuzujeme, ale současně posouváme na hranici vyhubení jedinečné tvory, kteří přispívají k redukci počtu jejich larev.

Je to další v proudu špatných zpráv o vlivu člověka na biosféru. Přehledně je sumarizuje zpráva Living Planet Report 2018, kterou rovněž tento týden vydal Světový fond na ochranu přírody. Zlomky z ní se dostaly i do našich médií, ale doporučuji přečíst si ji celou (je volně ke stažení, rozsah 146 stran). Musím ovšem upozornit, že jde o skutečně hororové čtení věnované znečišťování prostředí, degradaci půd, odlesňování, nadměrnému lovu a mnoha dalším nepříjemným věcem. Jejich důsledkem je i to, že podle relevantních odhadů se v letech 1970 až 2014 snížila početnost populací obratlovců o 60 %. To je skutečně děsivé číslo. Kdyby ke stejnému poklesu došlo u lidí, zely by Severní i Jižní Amerika, Afrika, Evropa, Čína a Oceánie prázdnotou. Zmíněných 60 % je přitom globální průměr. Například ve sladkých vodách došlo v uvedeném období k poklesu o 83 % (nemohu v této souvislosti nepřipomenout snížení stavů úhoře říčního na odhadované 1 % – a se smutkem konstatovat, že jeho úplný zánik je podle mého názoru již pouze otázkou času).

A vyhlídky nejsou vůbec dobré. Na optimismu přitom ještě ubírá zpráva, která se objevila hned v pondělí. Čínská Státní rada umožnila používat pro lékařské účely nosorožčí rohy a tygří kosti. Zdůraznila sice, že má jít o produkci z farem, avšak obavy z dalšího nárůstu pytláctví tím rozhodně nerozptýlila. Neposunuli jsme se dopředu, ale naopak o pořádný kus zpět.

Psáno pro MF Dnes 


Samice slíďáka tatarského odchycená na jižní Moravě. Foto: Vladimír Hula

Když mi přišel dotaz, jestli v zoo nechceme vystavit velikou samičku slíďáka tatarského, která byla pro výzkumné účely odchycena na jižní Moravě, ani na okamžik jsem nezaváhal. Slíďák tatarský je obecně považován za...

Víte, jak to je. Vyfotografujete si děti, ale když si snímek nenecháte vytisknout a nedáte ho do alba, skoro jako by nebyl. Podobné je to se soukromou korespondencí. Ke starým mailům nebo zprávám v messengeru se...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní