Akce pro veřejnost
02. 08. 2008
VÝCHOVA A VZDĚLÁVÁNÍ
Každoročně pořádáme akce pro veřejnost v období jarních prázdnin, hlavních prázdnin a vánočních prázdnin. Mají podobu komponovaných pořadů včetně divadelního představení a soutěží v areálu zoo.
V roce 2007 jsme uspořádali celkem 104 akce pro veřejnost. Ty nejúspěšnější jsou uvedeny níže.
Slavnosti
Zahájení sezony se odehrávalo v duchu české přírody a českých tradic.
Jubilejní slavnost, pořádaná tradičně 28. 9. 2007 u příležitosti otevření Zoo Praha, byla v letošním roce v madagaskarském stylu.
Setkání sponzorů se tradičně konalo začátkem prosince pro všechny, kdo pomáhají pražské zoo.
Křtiny mláďat
Celkem se v průběhu roku odehrálo15 křtin, mezi jinými i 4 mláďat žirafy Rothschildovy, hříběte koně Převalského, tří mláďat varanů komodských a dvou mláďat chameleonů obrovských. Proběhly slavnostní křtiny druhého gorilího mláděte Tatu a oslava třetích narozenin Moji, prvního gorilího mláděte narozeného v ČR.
Noční oči Madagaskaru (5. 5. a 29. 6.)
Večerní prohlídka za madagaskarskými zvířaty, zejména lemury. Návštěvníky doprovázeli průvodci v převleku lemurů, kromě výkladu předváděli i prvky lemuřího chování. Cestou návštěvníci objevovali oči lemurů (fota lemurů se svítícíma očima) a slyšeli reprodukované zvuky lemurů. Jako kontaktní zvířata byli k dispozici švábi a mnohonožky. Na závěr se mohli návštěvníci podívat na dokument o Madagaskaru.
Den otců (ve spolupráci s Gender Studies)
V pražské zoo připadá den otců na narozeniny zasloužilého otce – samce emu hnědého Taťuldy. Kromě oslavy jeho narozenin, pivního ochutnávkového baru a volného vstupu pro tatínky jsme zorganizovali soutěž „Tatínkem na 30 minut“. Otcové z řad návštěvníků dostali za úkol co nejlépe zabavit vylosované dítě (3–7 let) po dobu 30 minut. Hodnotila odborná porota – matky dětí. Pro nejmenší návštěvníky bylo připraveno promítání pohádek trochu jinak – ve stylu rovných šancí.
Mayday – Zahájení kampaně EAZA
Prezentací školních projektů jsme již tradičně 1. 5. zahájili kampaň EAZA. Devět projektů představovalo přírodu i kulturu Madagaskaru. K vidění bylo např. divadlo na téma madagaskarské pověsti, k prodeji byla keramická zvířata nebo si ve zkoušce zdatnosti návštěvníci testovali své schopnosti v porovnání s madagaskarskými zvířaty. Z příspěvků od návštěvníků děti vybraly na kampaň téměř 35 000,-.
Štědrý den – přijďte popřát zvířátkům!
Na Štědrý den nosí návštěvníci zvířatům výslužku. Tvrdý chléb, ovoce, zeleninu a další pamlsky odevzdají našim pracovníkům u vchodu, kde kromě drobného dárku dostanou slosovatelné číslo, na které mohou vyhrát účast na vybraném komentovaném krmení. Některých krmení se účastní chovatelé, všechna komentuje průvodce. Na výběr bylo krmení lachtanů, velbloudů, pekari, slonů, paovcí hřivnatých, koz a ovcí.
Den bizonů a psounů
Srpen byl věnovaný Severní Americe. Po celý měsíc byla po zoo rozmístěna Indiánská stezka s otázkami o amerických zvířatech, po zoo jezdil stejně zaměřený komentovaný vláček. Měsíc vyvrcholil 25. 8. dnem bizonů a psounů - pokřtili jsme 3 bizoní telata, jejichž kmotrem se stala liga lesní moudrosti. Ta také předvedla ukázky indiánské kultury, připraveny byly i americké přírodniny jako bizoní lebka.
Vzdělávací programy a průvodcovská činnost
V roce 2007 přibyla 2 témata výukových programů.
1. Ostrovy – součást kampaně EAZA, zaměřeno na ostrovní ekosystémy, zejména Madagaskar. Tento program byl určen pro 6. třídu až střední školy.
2. Šelma v našem domě – program o domácích psech. Pro MŠ až 5. třídu. Proběhlo 240 výukových programů pro 6363 děti (o 27 programů víc než v roce 2006). Celkem tak nabízíme 15 témat programů. Zdarma zasíláme e-mailem 14 témat pracovních listů.
Prohlídku s průvodcem lze zaměřit libovolně podle zájmu návštěvníků, trvá 1,5 hodiny. V roce 2007 se konalo 428 denních prohlídek pro 10 409 návštěvníků. Z toho bylo 295 prohlídek pro školy (7329 dětí) a 23 prohlídekypro handicapované návštěvníky (396 návštěvníků). Při 165 večerních prohlídkách jsme provedli 3300 návštěvníků.
Večerní procházky s průvodcem
V prosinci a v lednu probíhají večerní, v srpnu a září noční prohlídky pro návštěvníky. V průběhu roku jsme navíc pořádali zvláštní večerní prohlídky pro klienty. Celkem se konalo165 večerních prohlídek pro 3300 návštěvníků.
Přednášky a besedy
Ve vzdělávacím centru zoo se uskutečnilo18 „cestovatelských“ přednášek, 3 přednášky ve spolupráci s ČSOP na ochranářské téma a mimo zoo 12 besed pro děti i dospělé.
Komentovaná krmení a setkání se zvířaty
Komentovaná krmení a setkání se zvířaty probíhají v sezoně na 18 místech, a to v červnu až srpnu denně, v dubnu, květnu a září o víkendech. Mimo sezonu probíhá komentované krmení na 9 místech v zoo, a to pouze o víkendu. Tradičně největší zájem je o komentované krmení hrochů a cvičení lachtanů a slonů.
Kampaň EAZA – Madagaskar
V roce 2007 pokračovala další ze vzdělávacích ochranářských kampaní EAZA, tentokrát na téma ohrožená příroda Madagaskaru. V zoo byl instalován „Camp Alaotra“ – informační stánek s přírodninami. U tohoto stánku měli návštěvníci možnost vyrobit si odznak (buton) s vybraným obrázkem madagaskarského zvířete. Předtištěný obrázek si děti vybarvily podle vlastní představy. Během toho jim naši externisti vyprávěli o Madagaskaru. Výtěžek z prodeje butonů byl určen na kampaň.
Dále se konalo: soutěž školních projektů, soutěž powerpointových prezentací, večerní procházky za madagaskarskými zvířaty, výstavy fotografií z Madagaskaru, aktivizace lemurů kata, výroční slavnost v madagaskarském stylu.
Soutěž školních projektů
Po úspěšné akci v rámci kampaně EAZA 2006 proběhl v roce 2007 již druhý ročník. Akce se účastnilo 9 školních kolektivů, které od ledna do května 2007 připravovaly ve školách svoje projekty na vybraná témata se vztahem k Madagaskaru. Svoje výsledky pak představily na samostatných stanovištích přímo v zoo dne 1. 5. 2007. Cílem bylo netradiční formou pobavit a vzdělat návštěvníky a zároveň získat finanční prostředky, které pak každá škola věnovala na kampaň. Za tento jediný den tak bylo získáno téměř 35 000,- Kč. Příklady aktivit: keramika (zaměřeno na chameleony), výroba náhrdelníků a látek (domorodé kultury), divadelní představení (malgašské pohádky), sportovní soutěž pro návštěvníky (fyzické schopnosti lemurů), malování květináčů (madagaskarská flóra), prodej vlastních poštovních známek (taxonomie lemurů), facepainting (objevy nových druhů).
Aktivizace lemurů kata
Na základě moderních nenásilných metod tréninku zvířat bylo vytvořeno krátké představení v expozici lemurů kata. Dva jedinci pod vedením pracovníka zoo demonstrují s využitím zařízení expozice návštěvníkům svoje pohybové schopnosti (dlouhé doskoky na různou vzdálenost, rovnováha na volném laně, zavěšení za prsty zadních nohou atd.). Ukázka je doplněna komentářem o přirozených schopnostech lemurů. Tato aktivizace byla využita ve výukových programech, při slavnostních akcích pro veřejnost (např. Noc snů, Výroční slavnost, Noční oči Madagaskaru…) a komentovaných setkáních.
Školní permanentky
Využívání zoo k výuce přírodovědných předmětů na všech typech škol se stalo již tradicí. Stále roste počet škol, které pro návštěvu zoo využívají školní permanentku, která jim umožňuje nejen přijít do zoo zdarma několikrát během školního roku, ale mohou zároveň využít i nabídku výukových programů, pracovní listy, učitelské balíčky či odborné průvodcovské služby.
V období 1. 10. – 31. 12. 2007 si zakoupilo permanentku 115 škol.
Programy pro handicapované návštěvníky
Zoo Praha má dlouholetou tradici v práci s handicapovanými návštěvníky. Připravujeme prohlídky pro nevidomé a slabozraké děti i dospělé, pro děti s mentálním postižením, různými kombinovanými vadami a pro tělesně postižené. Pro každou tuto skupinu volíme individuální program, rozsah prohlídky i podávání informací. V roce 2007 proběhly 23 prohlídky s účastí 396 návštěvníků.
Výstavy
V roce 2007 jsme uspořádali 12 výstav, z toho 2 na ochozu pavilonu slonů, 1 v expozici lemurů kata a zbytek ve vzdělávacím centru. Kromě jedné (kresby) se jednalo o výstavy fotografií zaměřených především na exotické kraje (např. Island., Austrálie, jak ji neznáte, Cesta za kytovci, Sifaka, avahi, ksukol a ti druzí…).
Výstava „5 let po povodni“ se obrazově i textem vracela k dramatickým událostem při povodni 2002.
Tradičně jsme ve spolupráci s Botanickou zahradou hl. m. Prahy uspořádali hmatovou výstavu pro handicapované návštěvníky, tentokrát na téma „V zemi čarodějě Konzuma aneb Příroda volá SOS“.
Prázdninová zooškola
V červenci a srpnu proběhly 2 třídenní prázdninové zooškoly. Zúčastnilo se jich celkem 30 dětí.
Jiné významné aktivity
Z dalších programů pro veřejnost vybíráme:
Den na pólech (27. 1.), Den Austrálie (24. 2.), Dny dětských sponzorů (27. 3. – 1. 3.), Den ve vodě (24. 3.), Slavnostní zahájení sezony (1. 4.), Velikonoce v zoo (9. 4.), Den bezpečnosti potravin (27. 5.), Den dětí a Noc snů (1. 6.), Den dětí s KB (2. 6.), Meloun slaví 5. narozeniny (13. 6.), Den zoo na Křivoklátě (16. 6.), Zoopiškvorky (20. 6.), Křtiny koně Převalského (23. 6.), Otevření expozice Lemuří ostrov a křtiny chápana (29. 6.), Zooškola (10. – 12. 7.), Den v Andách (21. 7.), Vláčkem napříč Amerikou – za jihoamerickými zvířaty (23. – 29. 7.), Den otců (2. 8.), Vláčkem napříč Amerikou – za severoamerickými zvířaty (13. – 19. 8.), Den ABC (18. 8.), Zooškola (21. – 23. 8.), Den s MF Dnes (25. 8.), Gorilí den (26. 8.), Dětství bez úrazů (30. 8.), S písničkou do školy (1. 9.), Ekologie v oblékání – módní přehlídka (6. 9.), Den s KB (8. 9.), Týden s Toyotou (9. – 14. 9.), Jarmark pro šikovné ručičky (15. 9.), Veselý den s medvídkem Pú (22. 9.), Trojský den (23. 9.), Jubilejní slavnost (28. 9.), Den seniorů (2. 10.), Den zvířat (3. 10.), Barbie na ostrově (7. 10.), Den v tahu (27. 10.), Den paroží (24. 11.), Setkání sponzorů (1. 12.), Adventní dílny (2. a 9. 12.), Mikuláš v zoo (5. 12.), Moja slaví 3. narozeniny (15. 12.), Za zimními obyvateli na Vltavě (15. 12.), Pohodové Vánoce (22. a 23. 12.)
Konference
Zoo se stala hostitelskou organizací pro jednání koordinační komise Mezinárodní biologické olympiády. Tato komise se schází jednou ročně v některé z účastnických zemí, aby připravila průběh této prestižní soutěže pro děti základních a středních škol. V Praze zasedala komise již podruhé.
Zástupce zoo se zúčastnil mezinárodní marketingové konference WAZA v Jižní Africe, kde přednesl příspěvek seznamující s nejvýznamnějšími marketingovými aktivitami pražské zoo.
Hlavní nabídka
Nyní používáte mobilní verzi webových stránek www.zoopraha.cz. Pokud chcete zobrazit plnou verzi, klikněte zde.