Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Seznamte se! Kvída

Miroslav Bobek  |  06. 08. 2012


Často o ní říkám, že je jedním z mých nejoblíbenějších zvířat; dokonce jsem ji měl i na vizitkách.

Ve dne ji spolehlivě najdete v její „ložnici“ v Africkém domě, kde spí propletená se svými dvěma spolubydlícími. Komu patří která noha, čumák a uši, často nejde rozeznat. Navíc spí tak tvrdým spánkem, že se neprobudí ani tehdy, když si náš veterinář přijde pro vzorek krve. A to už je co říct – vždyť kolik cirátů nadělá kolem píchnutí do žíly ledaskdo jiný!

Když ji chci někomu ukázat, platí na ni jen jedno: podstrčit jí pod nos hrst moučných červů. To začenichá, očividně se jí sbíhají sliny – a pokud jí neumožním spolykat červy vleže v polospánku, otevře oči a pomalu, namáhavě se začne stavět na nohy.

Bizarní tvor! Svou protaženou hlavou někomu připomíná mravenečníka, ale i když s ním nemá nic společného, je to přirovnání oprávněné v tom, že se podobně jako on za pomoci svého dlouhého jazyka živí hlavně mravenci a termity. Černé, poměrně velké oči nočního živočicha jí dodávají přívětivý výraz a veliké uši, které bezpochyby slouží i pro udržování tělesné teploty, završují kombinaci znaků, díky nimž mám podezření, že se nějaký její příbuzný stal alespoň zčásti předobrazem nejen Alfa, ale snad i Jar Jar Binkse.

Tím to však ještě nekončí. Mohutné, řídce osrstěné tělo, které búrským kolonistům připomínalo tělo vepře, zakončuje silný, jakoby klokaní ocas. Nese je na krátkých nohou s mohutnými drápy, které umožňují nejen rozrušovat termitiště, ale také hrabat až šest metrů hluboké nory. Dokonce se říká, že být v Africe, před lvem by neutíkala, nýbrž bleskurychle se zahrabala do země.

Ano, tuhle samičku hrabáče kapského rád ukazuji návštěvám. Přivedu ji k nim, dám jí pod nos moučné červy, takže se často s předníma nohama ve vzduchu posadí na zadek, a představím ji: „Seznamte se! To je Kvída.“

Psáno pro deníky VLP

Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...