Rejnočí žihadlo
Miroslav Bobek | 12. 03. 2012
Článek o samci trnuchy, pojmenovaném Otorongo, ale oslovovaném Chlapečku či Parybo, vzbudil překvapivý ohlas. Ten se zaměřoval jednak na hravost a inteligenci této nové osobnosti Zoo Praha, jednak na jedovatost mnoha rejnoků, které angličtina souhrnně označuje jako stingrays, tedy rejnoky s žihadlem.
Ano, jsou zatraceně jedovatí. Ano, jeden z nich má na svědomí televizního „lovce krokodýlů“ Steva Irwina. A ano, dá se věřit historce o jihoamerické modelce, jíž bylo nutno amputovat nohu poté, co stoupla na trnuchu. Stačí půl minuty googlovat, aby se člověk dočetl, že kupříkladu v Kolumbii zaregistrují každoročně více než 2000 nehod se sladkovodními rejnoky a že v jediné malé nemocnici došlo v jejich důsledku během pěti let k osmi úmrtím a 23 amputacím dolních končetin.
Přesto bych o tom všem nepsal, kdyby mi dnes od našeho spolupracovníka Petra Juračky, který navlečený do neoprénu Otoronga v jeho nádrži fotografoval, nepřišel tento mail:
To Te treba pobavi - shoda nahod. Byl ted za mnou kamarad, co ho sejmula prave trnucha, patrne ve stejny tyden jako jsem fotil ja v zoo... Stalo se mu to v Guinea Bissau, kam dojel trabantem.
Student Přírodovědecké fakulty Aleš B. pocítil při brodění v moři z ničeho nic v chodidle velmi silnou a pálivou bolest, která posléze velmi dlouho přetrvávala. Po návratu do Čech mu lékař vyjmul poměrně velký objekt se zpětnými háčky, který Petr Juračka posléze pod elektronovým mikroskopem vyfotografoval. V červených barvách jsou prý zobrazeny zbytky tkáně postiženého. I tak ale nezbývá, než mu gratulovat – setkání se stingrayem mohlo dopadnout daleko hůř!
Foto (c) Petr Jan Juračka
Psáno pro deníky VLP