Jak šimpanzi vyzráli na pytláky

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  23. 09. 2010


Svého času jsem napsal pohádku o tom, jak gorily vyzrály na pytláky. Dva gorilí „kluci“ v ní nechtějí připustit, aby kvůli řádění pytlácké bandy museli opustit svůj prales. Proto vymyslí, jak pytláky nalákat do cesty vyplašeným slonům...

Když jsem tu pohádku psal, snažil jsem se, abych svým hrdinům nedal do vínku přespříliš lidského myšlení a lidských dovedností, zkrátka aby gorily zůstaly gorilami. Moc se mi to však nedařilo.

Teď vím, že to byla zbytečná starost. Právě jsem se totiž dočetl, jak v deštných lesích Guineje vyzráli na pytláky divocí šimpanzi.

Nečekaný objev učinili primatologové Gaku Ohashi a Tetsuro Matsuzawa. Ti si všimli, že v oblasti Bossou se vyskytuje mnohem méně šimpanzů zraněných a zmrzačených od nastražených ok, než v kterékoli jiné části Afriky. Začali pátrat, proč tomu tak je. Ke svému úžasu zjistili, že se tamní šimpanzi naučili oka položená lidmi rozpoznávat a velmi opatrně zneškodňovat. Dělají to tak, že třesou vypruženým stromkem či větví, na nichž je oko upevněno. Přitom si dávají veliký pozor, aby se nedotkli drátěné smyčky. Chybu by mohli udělat jen jednou!

Co bych si ještě nedávno nedovolil napsat ani do pohádky, je tedy tou nejskutečnější skutečností!

Je to překvapivé a fascinující. Avšak, bohužel, oka umí zneškodňovat pouze místní populace šimpanzů v Bossou. Všude jinde jsou naši nejbližší příbuzní bezbrannými oběťmi pytláků. A to mě nyní znepokojuje ještě víc, než dřív...

 

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička


Dnes odpoledne slavnostně zahájíme výstavbu nového pavilonu goril Zoo Praha. Všem, kdo jste na něj přispěli či se o jeho výstavbu zasloužili jakýmkoli jiným způsobem, moc a moc děkujeme!

Ilustrační foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Při nekonečném putování jižní Gobi, kde jsme vybírali místo pro budoucí chovnou stanici divokých velbloudů, nám mongolský kolega Dovčin začal dávat hádanky. Tady je jedna z nich:
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní