Egyptský místokrál, bílý muž a strážci africké rezervace

Miroslav Bobek  |  08. 07. 2010


ČtvrtekNež jsem v letadle směřujícím do kamerunské Doualy usnul, četl jsem si v knize Zuráfa o tureckém místokráli v Egyptě Muhammadu Alím.

Původně prostý voják, který své poddané dělil na osly a prasečí syny, byl faktickým vlastníkem země na Nilu po téměř celou první polovinu 19. století. Do dějin se zapsal jako organizátor rozsáhlého obchodu s otroky – a také jako vládce, který Egypt pozdvihl a zmodernizoval. Dosáhl toho tak, že evropským dobrodruhům, intelektuálům a technikům zadával budování manufaktur a továren, vyhledávání ložisek surovin a koneckonců i výcvik vojáků.

Knížku Zuráfa nejspíš dočtu, ještě než nás Kamerunci v Douale odbaví, a pak už se ke čtení asi moc nedostanu. Ale kdo ví, pro jistotu si s sebou vezu ještě jeden svazek. Nese titul Prokletí bílého muže a je věnován problematice rozvojové pomoci zemím třetího světa. Moc bych se divil, kdybych v něm nenašel kapitoly o tom, že velkou část této pomoci pohltí psaní úředních zpráv a organizace obskurních konferencí a že se zbytkem bývá nakládáno neefektivně, mnohdy bez ohledu na potřeby podporovaných států.

Myslím, že by to mohlo být zajímavé srovnání: egyptský místokrál versus „bílý muž“. Obě knížky přitom souvisí s tím, proč mířím do Kamerunu. Budeme tam jednat o podpoře záchranné stanici pro primáty v Limbe a předáme vybavení strážcům rezervace Dja. Podotýkám, že z valné většiny to budou věci a materiál, o který nás sami požádali.

 

Miroslav Bobek, pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička

Ballova pyramida. Foto Miroslav Bobek

Ballova pyramida se strmě tyčí 562 metrů nad hladinu Pacifiku. Uvádí se o ní, že jde o nejvyšší sopečný komín na světě. V každém případě je to opravdu fascinující skalní útvar!

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ganbátar na mě naléhavě zamával a ukázal mi směr, kterým mám jít. Po kamenitém svahu jsem rychle vyrazil a pak jsem ho spatřil. Zpoza horizontu, jen pár desítek metrů ode mne, se neslyšně vynořil krásný hřebec koně...