Gorilí symbol zrození

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  09. 11. 2019


Dnes odpoledne slavnostně zahájíme výstavbu nového pavilonu goril Zoo Praha. Všem, kdo jste na něj přispěli či se o jeho výstavbu zasloužili jakýmkoli jiným způsobem, moc a moc děkujeme!

Párkrát se objevila informace, že budeme pokládat základní kámen nového pavilonu goril. Není to přesné. Dnes proběhne podobný akt, to jistě, ale kamenů a betonu už máme v zoo až až. Odhalíme dvě dřevěné sochy. Velmi svébytné sochy goril.

Během poslední cesty do Kamerunu jsme – mimo jiné – hledali nějaký vhodný objekt namísto základního kamene. Po dlouhém úsilí jsme u jednoho starožitníka v Yaoundé konečně natrefili na dvě nádherné sochy goril. Velmi zvláštní sochy již svým – na Afriku neobvyklým – námětem a výjimečné pojetím. Obě sochy měly totiž ve svém těle zpodobněné hlavy dalších goril. Jak nám starožitník vyprávěl, tyto gorilí sochy byly někdy před dvěma sty lety u etnika Fang na jihu Kamerunu symbolem zrození. Sloužily jako rituální místo; příslušníci kmene se k nim chodili modlit a přinášeli oběti, když některá z žen rodila. Prý.

Bylo jasné, že takové sochy k našemu pavilonu goril nutně potřebujeme – i když o pravdivosti starožitníkova vyprávění jsme pochybovali už na místě a pozdější rešerše tyto naše pochybnosti ještě prohloubila. Sochy nejspíš na prodej západním sběratelům zhotovil nějaký nedávný či dokonce současný africký umělec. I tak jsme jimi zůstávali uchváceni.

Kromě pochyb o původu soch tu ovšem byla také jejich cena. Ta by odpovídala originálům s výše uvedenou historií. Nemluvě o problémech s vývozem takových kusů vzácného dřeva…

A tak jsme nakonec na motivy těchto soch nechali u nás, v Čechách, zhotovit sochy velmi podobné. Mám z nich velkou radost – a pokud jejich předobrazy symbolem zrození nebyly, tak naše gorilí sochy se jím stanou. Jejich odhalením u starého pavilonu goril slavnostně zahájíme stavbu toho nového a po jeho dokončení je k němu přeneseme.


Vakoplch trpasličí v červeném světle nokturna v Healesville Sanctuary. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nečekal jsem, že by mohl vyjít byť jen jediný záběr, ale přesto jsem té snaze věnoval dost času. V noční expozici vakoplchů trpasličích v Healesville Sanctuary jsem ve slabém červeném světle nakonec vypozoroval, kde se tihle...

Jen málo zvířat spatřuje v člověku naprosto automaticky svou kořist. Jedním z nich – jestli ne vůbec prvním v té nedlouhé řadě – je krokodýl kubánský. Svého času jsem tu o něm už psal: I když dorůstá...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní