Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Jak se rodí žirafa

Miroslav Bobek  |  16. 02. 2019


První letošní žirafí mládě – samička – přišlo před třemi týdny na svět velice rychle. Za hodinu bylo po všem.


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Naopak další mládě, které se narodilo tuto středu, nás hodně napínalo. Jeho matka Eliška sice v minulosti zdárně porodila osm mláďat, ale přece jen jí už táhne na 24. rok, a tak se složitějšímu průběhu porodu asi nelze příliš divit. Vždyť doposud nejstarší matkou u nás byla ve 20 letech žirafa Kleopatra, která se zároveň dožila nejvyššího věku – 25 let.

První zpráva o začínajícím Eliščině porodu mi ve středu přišla krátce po osmé ráno. Zaváhal jsem, jestli nezrušit schůzku v centru a nerozjet se rovnou do zoo, ale dobře, že jsem to neudělal.  Když jsem před desátou dorazil do Afrického domu, zastihl jsem chovatele v jejich místnosti u monitoru, na kterém sledovali dění v porodním boxu. Eliška zrovna přecházela sem a tam a z mláděte bylo vidět jen část jedné přední nohy. Konečně ve čtvrt na jedenáct se objevila i druhá přední noha. Zašel jsem se podívat přímo k porodnímu boxu a pořídil prvních pár fotografií. Ale pak zase dlouho nic. Pořádně provoněný žirafí stájí jsem odjel do kanceláře na jednání s právníkem ze slovutné advokátní kanceláře. S diplomacií sobě vlastní na sobě nedal nic znát, dokud mi přesně v 11.58 nepípla esemeska, kterou jsem vzápětí nahlas přečetl: „Porodila!“

Jednání ještě neskončilo a už jsme věděli, že mládě je sameček. Naštěstí díky tomu, že jeho rodiči jsou Eliška a Johan, u nichž je přesně znám jejich původ, má velice dobrou perspektivu do budoucna. Dřív než se postavil, zajel jsem se na něj znovu podívat a prohlédl jsem si také záznam porodu. Hned bylo zřejmé, proč byl jeho průběh tak složitý: hlava mláděte vycházela nikoli nozdrami napřed, jak by měla, nýbrž temenem.

Přesto se všechno zdálo v pořádku – dokud se sameček po další půlhodině nepostavil. Na první pohled bylo patrné, že má problém s postavením zadních končetin a špatně došlapuje v oblasti spěnek. Jinak vypadal nádherně, jak ostatně můžete vidět na snímku pořízeném v těch okamžicích…

Ještě před večerem se však k naší velké radosti začal jeho stav lepšit a a toto zlepšování pokračuje i po dalších 24 hodinách, kdy dokončuji tento text. Snad tedy bude všechno v pořádku. Jen musíme odložit vypuštění tohoto samečka mezi ostatní žirafy a tím i jeho křest. V neděli tak pokřtíme jen třítýdenní samičku, které se prozatím přezdívá Modelka.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...