Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Sloni v obřadech

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Sloni se v zemích jižní a jihovýchodní Asie těšili vždy velké úctě. Jejich vlastnictví bývalo symbolem prosperity a vysokého postavení a neobešel se bez nich žádný okázalejší obřad. Na mnoha místech Asie to do značné míry platí i dnes.

Autor: Pavel ProcházkaDržení stáda slonů je nákladné, proto vždy bývalo výsadou mocných. Obzvláště cenění byli vzácní bílí sloni, kteří jsou v buddhistických zemích považováni za vtělení samotného Buddhy. Byli určeni výhradně králům, kteří za ně byli ochotní vyplatit nepředstavitelné částky.

Dodnes jsou sloni v nejvyšším přepychu chováni v mnoha chrámech, kde je jejich jediným úkolem udílet věřícím požehnání. Slavnostně pomalovaní a nazdobení se také účastní každoročních oslav a náboženských průvodů.

Protože jsou sloni považováni za nositele štěstí, na velkých tradičních indických svatbách přijíždí ženich na obřad právě na sloním hřbetu. Nic na tom nezměnila ani moderní doba, jen nazdobené zvíře už dnes nepatří rodině ženicha, ale bývá půjčené od specializované firmy.




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.