Jubilejní i rekordní rok 2011

Ostatní články

09. 01. 2012


V posledních hodinách roku 2011 shrnuje ředitel Miroslav Bobek jeho význam pro Zoo Praha. V 80. sezóně překonala pražská zoo výsledky uplynulých let v počtu narozených zvířat a dosáhla historicky vůbec nejvyšší návštěvnosti. Svými aktivitami na poli ochrany ohrožených druhů se zařadila mezi nejvýznamnější zoologické zahrady. V jejím areálu pokračovala výstavba nového slonince a byla zahájena například revitalizace skalního masivu.

Pokračovatelem dynastie slavného Gastona se stal lachtan jihoafrický Bert (foto: Tomáš Adamec)Od 1. ledna 2011 se v Zoo Praha narodilo více než 1266 mláďat 221 druhů živočichů, což je vynikající výsledek. K významným odchovům patřili například varani komodští, zajímaví i tím, že jsou partenogenetického původu, lachtan jihoafrický Bert, který je potomkem slavného Gastona, či kriticky ohrožení tygři sumaterští.

V roce 2011 se také uskutečnil historicky první český transport koní Převalského do Mongolska (foto: Petr Zavadil)V roce 2011 se také uskutečnil historicky první český transport koní Převalského do Mongolska (foto: Petr Zavadil)Rok 2011 byl významný rovněž odchody některých zvířat. Vedle odjezdu Moji do španělského Cabárcena je třeba uvést zejména historicky první český transport koní Převalského do Mongolska, který proběhl v červnu. V jistém smyslu byl tou nejlepší oslavou 80. narozenin Zoo Praha, byť toto výročí samozřejmě připomínala také řada akcí pro návštěvníky či speciální outdoorová kampaň.

Návštěvnost překonala v jubilejní sezóně dosavadní rekord. Milióntého návštěvníka uvítala Zoo Praha již 26. srpna a dosavadní rekordní hranici 1,300.000. návštěvníka překonala 7. listopadu. Celková návštěvnost za rok 2011 se bude pohybovat nad číslem 1,369.000.

Prestižní událostí pro pražskou zoo bylo konání 66. Výroční konference Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), na kterou se do české metropole sjelo na 200 účastníků z 35 zemí světa. Ti posléze konferenci zhodnotili jako dosud vůbec nejlépe připravenou a současně ocenili aktivity Zoo Praha na ochranu ohrožených druhů živočichů.  

Během celého roku pokračovala výstavba nového prostoru pro slony, hrochy a antilopy, jehož otevření je plánováno na rok 2013. Byly zpřístupněny zrekonstruované a přemístěné Gočárovy domy a začala rekonstrukce viničního domku Sklenářky, revitalizace skalního masivu, jež po třech desítkách let přinese i znovuotevření stezky Zakázanky, či přeměna interiérů Pavilonu velkých kočkovitých šelem. Současně ovšem vznikla i řada plánů, které by měly zasáhnout přinejmenším do následující desetiletí.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha


Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...

Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní