Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

V pražské zoo si lachtan nechá odebrat krev

Michal Šťastný  |  16. 10. 2013


Mnoho zoologických zahrad se potýká s problémy, jak vyšetřit své svěřence, aniž by se museli uspávat. Lachtan Meloun z pražské zoo si ale nechá bez podání anestetik odebrat krev. Podobné vyšetření neprovádí nikde jinde ve střední Evropě.


Lachtaní samec Meloun. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha
Lachtaní samec Meloun. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Chovatelé v Zoo Praha pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.

„Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat,“ říká veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Odběr je důležité provádět v klidu. Procedura proto probíhá pod taktovkou Melouna, který může spolupráci kdykoli sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce.

„Je důležité, aby byla žíla dobře vidět, proto je třeba ji zahřát. Jakákoli snaha o to však vždy vedla k tomu, že Meloun spolupráci ukončil,“ vysvětluje vrchní chovatelka lachtanů Ewa Kasprzak největší úskalí. „Nejlépe se nám nakonec osvědčilo využít teplé vody,“ dodává.

Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat krok po kroku. Nejprve Meloun začal podávat zadní ploutev pod mříží a až na samotném konci nechal veterináře jehlou odebrat krev. Celý proces zabral takřka rok. Odebírat krev nyní možné bez problémů jednou týdně.

I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokáží ale uposlechnout i řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních.

Meloun nad ostatními vyniká díky ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.


Meloun je při odběru krve při plném vědomí a spolupráci může kdykoli ukončit. Možnost situaci kontrolovat ho udržuje v klidu. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...