Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Medojed

03. 05. 2007


Jak už jsme vás informovali, 29. 4. se narodilo mládě medojeda.

Byl proto uzavřen pavilon Afrika zblízka, který je již opět přístupný, ovšem expozice, kde nyní samice pečuje o své mládě, je ještě dočasně zakrytá.

 

Je to již třetí vrh v pražské zoo - předchozí byly v letech 2004 a 2005, celkem byla odchována 3 mláďata - dva samci a jedna samice. První odchov vyhrál v soutěži sdružení Česká Zoo první cenu o nejlepší odchovek roku 2004 v kategorii savci.

Doposud se medojedy podařilo odchovat v pouze následujících zoo: Bekesbourne (Howletts), Hyderabaad, Tel Aviv, San Diego.

Jen San Diego a Bekesbourne odchovaly mláďata více než jednou (Bekesbourne 1973 a 1975, San Diego 1999 a 2006), obě zahrady po dvou mláďatech.

Naše dosavadní odchovy jsme umístili do zoologických zahrad v Ramat Gan (Israel) a Edinburgu.

Úspěšnými rodiči jsou samec Čert a samice Káča, kteří do pražské zoo přišli v roce 2001 z Tanzánie, a jak se zdá, v pavilonu Afrika zblízka jim to svědčí.

Mládě se rodí nevidomé, pouze řídce ochmýřené, samostatně pohyblivé je okolo šestého týdne věku, úplnou nezávislost na matce získává až okolo jednoho roku věku. Otec se na výchově nijak nepodílí, naopak je od matky s mládětem oddělen.

Medojed (Mellivora capensis) je kunovitá šelma, žijící v Africe, v přírodě má jen málo nepřátel, jeho silnou a tuhou kůží neproniknou zuby jedovatých hadů, natož žihadla včel, jejichž hnízda rozhrabává při mlsání medu. Váží mezi 7 až 13 kg, březost trvá 7 měsíců a rodí se jedno až 4 mláďata.


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...