Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lední medvědi mají svůj den!

Helena Petáková  |  27. 02. 2021


Na 27. února připadá Mezinárodní den ledních medvědů. Připomíná nám, jakým hrozbám v současnosti tato ikonická šelma čelí.


Samice Berta (vlevo) a samec Tom si pochutnávají na zmrzlině z ryb, mrkve a jablek. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Samice Berta (vlevo) a samec Tom si pochutnávají na zmrzlině z ryb, mrkve a jablek. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Medvěd lední je jednoznačně závislý na ledu. V období, kdy získává nejvíce energie lovem tuleňů, je jeho hlavní loveckou strategií lov na šelfovém ledu. Ten však každým rokem zamrzá později a plocha zalednění se zmenšuje. Medvědi tak hladoví déle, než na jakou dobu jsou adaptovaní. Zhoršení loveckých podmínek se odráží v postupné redukci průměrné váhy sledovaných populací – u medvědic byl během 25 let výzkumu zaznamenán pokles průměrné hmotnosti z 290 na 230 kg. Tající led také nutí medvědy k plavání na delší vzdálenosti. Klesá také počet pelagických „porodnic“ – medvědích nor budovaných na tradičních lokalitách na šelfovém ledu, v některých oblastech až o dvě třetiny.

Lední medvěd Tom řádí ve vodě s proutěným košíkem. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Kromě odtávání ledu v rámci globálního oteplování jsou lední medvědi ohroženi i dalšími faktory, mezi které patří: těžba energetických surovin, přítomnost chemických reziduí v životním prostředí, konflikty s místními komunitami a lov. Ačkoli početnost některých subpopulací roste (u dvou z devatenácti známých), celkový pokles populace medvědů ledních je odhadován na 30 % během následujících tří generací. Medvěd lední je proto zařazen v Červené knize IUCN do kategorie „Vulnerable“ – „zranitelný“ druh.

Díky chovatelce Denise Zběhlíkové mají lední medvědi v pražské zoo o zábavu postaráno: neustále jim chystá různorodé enrichmentové prvky. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V chovech v lidské péči jde o náročný druh. Největší obtíž při odchovu medvědů ledních představuje citlivost samic na rušení – ze svých brlohů jsou zvyklé na přítmí, konstantní teplotu, nepřítomnost jiných tvorů a absolutní ticho.

Mimo jiné i tento aspekt chovu zohledňují plány na novou expozici Arktida, která by měla vzniknout v severozápadním cípu areálu Zoo Praha, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky. Lední medvědi zde budou mít k dispozici dva rozsáhlé expoziční výběhy, každý se dvěma bazény se slanou vodou. Zázemí budou tvořit odstavný výběh a hlavně stavebně oddělené ubikace, umožňující vytvořit samici oázu absolutního klidu nezbytného pro úspěšný odchov mláďat. Brožuru Expozice Arktida s nejnovějšími informace i se všemi aspekty výstavby si můžete zdarma stáhnout ZDE.

Zoo Praha chová v současnosti pár ledních medvědů. Samice Berta, narozená 2. prosince 2003, je posledním medvědem ledním odchovaným v Praze. Samce Toma jsme získali ze Zoo Brno v roce 2009, narodil se 23. listopadu 2007. Oběma jim můžete přispět na krmnou dávku koupí Stravenky, a to kdykoli, nejen v jejich mezinárodní den. :-)


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...