Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zoo Praha se těší z mláděte tučňáka

Lenka Pastorčáková  |  12. 11. 2019


V Zoo Praha se 18. října vylíhnul přímo pod rodiči v Pavilonu tučňáků tučňák Humboldtův. Aktuálně váží 406 gramů a jeho rodiče – samec Kulička (z pražského odchovu) a samice Plzeňačka (původem z Plzně) – se o něj od počátku vzorně starají. V bezpečí nory, kde zatím mládě tráví čas, jej zahřívají svými těly, a samozřejmě ho krmí natrávenými rybami.


V bezpečí nory je malý tučňák chráněný před ostatními členy kolonie. První toulky začne provozovat během druhého měsíce života. Nejprve se bude pohybovat ve vnitřní expozici, posléze i ve venkovním výběhu, v obou případech však pod dozorem rodičů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
V bezpečí nory je malý tučňák chráněný před ostatními členy kolonie. První toulky začne provozovat během druhého měsíce života. Nejprve se bude pohybovat ve vnitřní expozici, posléze i ve venkovním výběhu, v obou případech však pod dozorem rodičů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ze začátku jde o takovou jemnou rybí kaši, ve které se postupně, jak mládě poroste, začnou objevovat kousky ryb. Po pár měsících života mláděti přestane kaše stačit, a tak mu rodiče začnou vyvrhovat celé ryby přímo do zobáku,“popsal vrchní chovatel tučňáků Jakub Mezei.

V bezpečí nory je malý tučňák chráněný před ostatními členy kolonie. První toulky začne provozovat během druhého měsíce života. Nejprve se bude pohybovat ve vnitřní expozici, posléze i ve venkovním výběhu, v obou případech však pod dozorem rodičů, kteří ho budou bránit před ostatními tučňáky a také si ho vždy dovedou zpět do svého hnízda.

Ve věku čtyř až šesti měsíců mládě chovatelé odeberou a přestěhují do separační místnosti, kde se bude zhruba 14 dnů učit brát ryby z jejich rukou. Tato dovednost je důležitá proto, aby měli chovatelé přehled o tom, kolik si který tučňák vzal za den ryb. Jde o velmi praktickou věc, protože kdyby některý z tučňáků potřeboval dostat léky nebo vitamíny, může mu je chovatel podat ukryté v rybě.

Zoo Praha jednotlivé tučňáky rozpoznává pomocí teček na jejich bříškách. Každý z tučňáků má tuto kresbu originální a po celý život neměnnou. Zda je nejmladší pražský tučňák samec, či samice pražská zoo zjistí za pár měsíců pomocí rozboru DNA z peří nebo krve.

V Zoo Praha se 18. října vylíhnul přímo pod rodiči v Pavilonu tučňáků tučňák Humboldtův. Aktuálně váží 406 gramů a jeho rodiče – samec Kulička (z pražského odchovu) a samice Plzeňačka (původem z Plzně) – se o něj od počátku vzorně starají. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...