Jamvan, Ginni a Suchi – lvi indičtí

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  02. 06. 2016


Tři čistokrevní lvi indičtí, samec Jamvan a samice Ginni a Suchi, jsou chloubou pražské zoo. Z indického státu Gudžarát přicestovali do Prahy na podzim 2015 jako vůbec první lvi indičtí za poslední dvě desetiletí, které se do Evropy podařilo dovézt přímo z jejich vlasti. Jejich příchod byl proto událostí dalece přesahující české měřítko. Poznejte je opravdu zblízka i vy!

Jamvan, Ginni a Suchi – lvi indičtí. Zdroj: Zoo Praha Jamvan, Ginni a Suchi – lvi indičtí. Zdroj: Zoo Praha

Tři čistokrevní lvi indičtí, samec Jamvan a samice Ginni a Suchi, jsou chloubou pražské zoo. Z indického státu Gudžarát přicestovali do Prahy na podzim 2015 jako vůbec první lvi indičtí za poslední dvě desetiletí, které se do Evropy podařilo dovézt přímo z jejich vlasti. Jejich příchod byl proto událostí dalece přesahující české měřítko. Poznejte je opravdu zblízka i vy!

Lev indický je vzácný poddruh lva, který dnes žije v přírodě na jediném místě na světě – ve státě Gudžarát na severozápadě Indie. Evropské zoologické zahrady usilují o ochranu těchto ohrožených šelem v rámci Evropského záchovného programu, pojistné chovy ovšem narážejí na skutečnost, že za posledních dvacet let nebyly oživeny novou krví. Příchod Jamvana, Ginni a Suchi, tří mladých a nepříbuzných lvů z Indie, je proto obrovským úspěchem a nadějí do budoucna pro celý evropský chov.  

Vůdce pražské lví smečky, samec Jamvan, se narodil 5. dubna 2012 v chovném zařízení v Gudžarátu, odkud byl později byl převezen do indické Zoo Sakkarbaug. Je klidný, přátelský a citlivý, ale když je to potřeba, umí si ve smečce zjednat respekt. Je to velký gurmán a nad ukořistěnou potravou se mění v opravdovou šelmu. Při hrách na lovce a kořist se ale občas sám stává tím, na koho lvice pořádají hon.

Nejstarší z celé trojice je samice Suchi, která se narodila 3. května 2010 přímo v Zoo Sakkarbaug. Od lvice Ginni ji odlišuje především ploška holé kůže těsně nad čenichem. Suchi je tahoun celé smečky a velká osobnost. Ostražitě pozoruje dění okolo a občas si s kolemjdoucími návštěvníky zahraje na lov. Je průbojná, a když jde o potravu, tak i chamtivá – vše své si dobře hlídá. Ve venkovním výběhu ji kromě dovádění s míči náramně baví také divoké honičky s Jamvanem.

Lvice Ginni je ze všech tří nejmladší – přišla na svět 20. května 2012 na stejném místě jako Suchi, v Zoo Sakkarbaug. Její poznávací znamení je malá jizva na kořeni nosu. Pohodářka Ginni velmi ráda žere a někdy se pustí i do zbytků po Suchi. Miluje lenošení a mazlení se svými spolubydlícími a obvykle se za ničím příliš nehoní. Občas ale i ona dostane chuť na hrátky s velkými míči nebo bojové hry s Jamvanem. V takových okamžicích pak můžete spatřit její druhou, divokou tvář.

Seznamování všech tří lvů v pražské zoo probíhalo postupně. Jako první přišly na řadu lvice. Ačkoliv se setkaly poprvé, vše probíhalo bez nejmenších problémů a jak Ginni, tak i Suchi, se chovaly velmi přátelsky. Následně došlo na postupné seznamování lvic s Jamvanem. Ginni ho znala ještě z Indie a od samého začátku se o něj zajímala, obezřetná Suchi ale nejdříve na Jamvana řvala a trvalo několik měsíců, než je bylo možné spojit. Dnes už je z nich ale dobře sehraná smečka, v celé skupině vládne harmonie a její členové se navzájem respektují. Při odpočinku působí všichni tři majestátně a rezervovaně, ve venkovním výběhu se však dokáží změnit na hravá koťata, kterým nejsou cizí divoké honičky ani hrátky s velkými míči.

A jak poznáte lva indického od jeho afrických příbuzných? Především podle nápadně volné kůže na břiše, která vytváří kožní řasu, a podle výrazných nadočnicových oblouků. Výrazným znakem lvů indických jsou také povislejší pysky a celkově menší vzrůst. Hříva, kterou mají pouze samci, pak bývá u lvů indických méně bujná mezi ušima a obvykle nedosahuje až k lopatkám. 

Jamvan, Ginni a Suchi – lvi indičtí


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní