Ajabu – gorila nížinná

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  06. 05. 2016


Mládě gorily nížinné, které se nečekaně narodilo 23. dubna 2016 rodičům Shindě a Richardovi, je živoucí ukázkou toho, že zázraky se (alespoň někdy) dějí. Shinda totiž byla dlouhá léta považována za neplodnou a nikdo již nevěřil, že se ještě někdy dočká potomka.

Shindino mládě - gorila nížinná. Zdroj: Archiv Zoo Praha Shindino mládě - gorila nížinná. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Mládě gorily nížinné, které se nečekaně narodilo 23. dubna 2016 rodičům Shindě a Richardovi, je živoucí ukázkou toho, že zázraky se (alespoň někdy) dějí. Shinda totiž byla dlouhá léta považována za neplodnou a nikdo již nevěřil, že se ještě někdy dočká potomka.

Gorilí samice Shinda se narodila 14. června 1991 v nizozemské Zoo Apenheul, ale dlouhá léta žila v Austrálii. Když odtamtud v roce 2001 přišla do pražské zoo, měla pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí, které mělo zajistit, že coby odrůstající mládě nezabřezne s vlastním otcem. V Praze se již jako dospělá stala součástí skupiny vedené Richardem, ale ač se spolu pravidelně pářili, mláděte se nedočkala. Několikrát sice zabřezla, ale opakovaně potratila. Shindina neschopnost mít potomky byla připisována právě antikoncepčnímu tělísku, jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. O její březosti tak neměl nikdo v zoo tušení.

O to větší překvapení nastalo, když v sobotu 23. dubna 2016 ráno praskla Shindě plodová voda a gorilí samice začala v zázemí pavilonu rodit. Ostatní členové tlupy byli po celou dobu u ní, samice postávaly blízko, zajímaly se o ni a očichávaly ji. Také mláďata celou událost bedlivě pozorovala. Jen samec Richard nechal celé události volný průběh a držel se opodál. Krátce po poledni, po necelých pěti hodinách od začátku porodu, pak na svět přišlo Shindino první mládě.

Shinda se o svého prvorozeného potomka začala ihned vzorně starat a od začátku se chovala jako zkušená matka. Protože vše probíhalo v klidu, již záhy po porodu chovatelé pustili gorily do expozice. Pavilon byl první den zavřený, ale již od druhého dne ho chovatelé opět zpřístupnili veřejnosti, aby se nepřerušil běžný denní režim, na který jsou gorily zvyklé – a do nějž návštěvníci patří.

Dnes se tak můžete přijít na spokojenou gorilí rodinu podívat do zoo sami a na vlastní oči pozorovat pokroky mláděte, které dostalo jméno Ajabu. Ten bude nejspíš v mnoha ohledech po mámě. Stejně jako ona je to velký jedlík a bude mít nejspíš i tuhý kořínek. Shinda se k němu chová nadmíru láskyplně, ale zároveň ho nijak nešetří: už dva dny po narození ho například začala příležitostně vozit na zádech, což gorilí matky dělají obvykle mnohem později. Téměř od začátku ho také tu a tam na chvíli svěří samici Kijivu, která tuto výsadu získala jako první z tlupy.

Celá rodina se s novým přírůstkem naprosto bez problémů sžila a mládě dělá všem v zoo radost. Dokonce se již ve dvou týdnech života podívalo i ven, kde ho od té doby můžete za pěkných slunečných dnů pravidelně zastihnout. Přivítejte ho spolu s námi!

Shindino mládě