Richard a Nuru – gorily nížinné

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 04. 2016


Vůdce pražské gorilí rodiny a jeho donedávna nejmladší potomek vedle sebe vypadají tak trochu jako Goliáš s Davidem. Téměř dvoumetrákový samec má však s ani ne třicetikilovým mládětem obdivuhodnou trpělivost a jeho dětským řáděním se jen málokdy nechá vyvést z míry.

Richard a Nuru – gorily nížinné. Zdroj: Archiv Zoo Praha Richard a Nuru – gorily nížinné. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Vůdce pražské gorilí rodiny a jeho donedávna nejmladší potomek vedle sebe vypadají tak trochu jako Goliáš s Davidem. Téměř dvoumetrákový samec má však s ani ne třicetikilovým mládětem obdivuhodnou trpělivost a jeho dětským řáděním se jen málokdy nechá vyvést z míry.

Richard je mezi ostatními pražskými gorilami nepřehlédnutelný: obrovitá, ale přitom štíhlá a atletická postava, na níž svaly jenom hrají, stříbřité zbarvení hřbetu a stehen, nápadně vysoké temeno a pronikavý pohled, kterým už na první pohled budí respekt. Však si také ve své rodině umí zjednat pořádek a důrazně zasáhnout, pokud se mezi samicemi strhne šarvátka. O to více překvapí, jak citlivý ve skutečnosti je. Má rád svůj klid a nejspokojeněji se cítí, když se celý jeho den odvíjí podle zažitého pořádku; průzkum novinek nechává raději na ostatních, a pokud nastane v běžné denní rutině nějaká změna, snadno ho to rozhodí. Mláďatům je ale skvělým a trpělivým otcem, umí k nim být pozoruhodně něžný a opatrný a někdy si s vlastními potomky dokonce hraje. A také občas šprýmuje s chovateli – třeba se při pouštění do výběhu schová za dveře, a jakmile se chovatel přiblíží, aby zavřel, Richard na něj bafne a královsky se baví tím, jak dotyčného polekal.

V letošním roce bude mít Richard 25. narozeniny – narodil se 9. listopadu 1991 v německém Frankfurtu nad Mohanem. Do Prahy dorazil v listopadu 2003, aby se zde stal novým vůdčím samcem. Samice Kijivu a Shinda, ke kterým se po svém příchodu připojil, dorazily do zoo měsíc před ním, na rozdíl od Richarda však pro ně nebyl Pavilon goril nový: žily zde již před ničivou povodní, která zasáhla Prahu v srpnu 2002. Pak se ovšem z pavilonu musely na čas odstěhovat do zoo ve Dvoře Králové n. L., než byla jejich pražská expozice, poničená vodou, opravena.

Právě Kijivu se záhy stala Richardovou favoritkou a už o rok později, 13. prosince 2004, se mohli pražští chovatelé radovat z vůbec prvního gorilího mláděte narozeného v historii českých zoologických zahrad – samičky Moji. Od té doby se skupina rozrostla o další dvě dospělé samice, Kambu a Bikiru, a Kijivu porodila tři další mláďata. Nejmladší Nuru, narozený 22. prosince 2012, je tedy již čtvrtým společným potomkem Richarda a Kijivu.

Nuru, jehož jméno znamená svahilsky „Světlo“, je od narození nesmírně zvídavý a šikovný a chovatelé se shodují, že je ze všech čtyř Kijiviných mláďat jednoznačně nejhravější. Chvilku nevydrží na místě, neustále běhá, dělá stojky, kotouly a neskutečné grimasy. Přes okno či mříže si hraje i s chovateli, kteří s ním takto budují vzájemnou důvěru a stavějí základy, na kterých bude možné později natrénovat třeba i to, že se nechá vyšetřit nebo naočkovat bez nutnosti uspání.

Zvláštností je, že Nurua spíše než vlastní máma Kijivu vychovává nejstarší samice skupiny, klidná a mírná čtyřicátnice Kamba. Ta o vlastní mládě přišla při komplikovaném porodu, když byly Nuruovi dva měsíce, a následně si Kijivina synka prakticky adoptovala. Nejen, že s ním právě ona tráví nejvíce času, stará se o něj a vozí ho na zádech, ale dokonce ho od počátku také kojí!

Ze všeho nejraději Nuru dovádí se svým starším bratrem Kiburim. Do hry ale neváhá vtáhnout ani ostatní členy gorilí tlupy, včetně nejmladší samice Bikiry, která díky němu sbírá tolik potřebné zkušenosti s mláďaty. A s rozpustilostí sobě vlastní pošťuchuje také svého mohutného otce Richarda. Může si k němu dovolit i to, co by si žádná ze samic – a dnes už ani dospívající Kiburi – dovolit nemohli. Jako mláděti mu dospělí leccos prominou, a tak si dosyta užívá bezstarostného dětství.

Richard a Nuru


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní