Pipin a Pinďa – tučňáci Humboldtovi

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 04. 2016


Že jsou všichni tučňáci stejní? Ale kdeže! Stačí se zaměřit na tečky na bříšku: v Zoo Praha se nenajdou dva tučňáci, kteří by je měli rozložené stejně. Díky této originální kresbě lze snado poznat i samečka Pipina a jeho partnerku Pinďu – náš nerozlučný pár.

Pipin a Pinďa – tučňáci Humboldtovi. Zdroj: Archiv Zoo Praha Pipin a Pinďa – tučňáci Humboldtovi. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Že jsou všichni tučňáci stejní? Ale kdeže! Stačí se zaměřit na tečky na bříšku: v Zoo Praha se nenajdou dva tučňáci, kteří by je měli rozložené stejně. Díky této originální kresbě lze snado poznat i samečka Pipina a jeho partnerku Pinďu – náš nerozlučný pár.

Pipin se vylíhl 18. února 2009, jako 135. tučňák v pražské skupině. Je velice zvídavý a má přátelskou povahu, zároveň je ale poněkud nemotorný. Když se třeba potřebuje podrbat, k čemuž tučňákům slouží drápky na nohou, dělá to občas tak vehementně, až se svalí, a pak mu chvilku trvá opět se postavit. Někteří z Pipinových tučňáčích spolubydlících téhle nemotornosti rádi využijí a hned ho s pomocí zobáků povzbuzují, aby si se zvedáním pospíšil – samozřejmě v mezích neškodného sousedského pošťuchování… Svým vzrůstem patří Pipin k menším tučňákům v naší skupině. Proto byl také ze začátku otloukánkem a ostatní tučňáci ve skupině si na něj dovolovali. Postupně si ale vydobil své místo ve skupině a podařilo se mu dokonce získat samičku, Pinďu.

Pinďa je téměř přesně o dva roky mladší než Pipin – vylíhla se v Praze jako zdejší 144. tučňák, a to 17. února 2011. Povahově je pravým opakem Pipina, jako by byla živoucím ztělesněním rčení, že protiklady se přitahují. Zvídavá není ani trochu, naopak, vše nové v expozici ji dokáže vystrašit. To se pak snaží co nejrychleji dostat do vody, kde se cití v bezpečí. Pinďa je také docela vybíravá v jídle a pečlivě dohlíží na to, jaké ryby jí chovatelé předkládají. Ryba nesmí být velká, ale zase ani ne moc malá, a pokud se Pindě předkládané sousto nelíbí, neváhá to dát chovatelům najevo pořádným klovancem.

Ve volné přírodě tvoří tučňáci páry na celý život a jinak tomu není ani v zoologických zahradách. V pražské zoologické začínají námluvy u nezadaných tučňáků koncem září. Pipin se snažil postupně zaujmout několik různých samiček včetně známé Otylky, ale všechny už byly zadané, a tak občas dostal na frak od jejich partnerů. Uspěl právě až s Pinďou, která ještě partnera neměla. Aby ji okouzlil, nosil jí Pipin kamínky, větvičky a dokonce i trávu, kterou pracně naškubal ve výběhu. Pinďa se nenechala dlouho přemlouvat, a tak již brzy trávila dvojice čím dál více času spolu.

Dnes tvoří Pipin s Pinďou nerozlučný pár. Za slunečných dnů se nejraději procházejí po venkovní expozici, prozkoumávají její zákoutí a také spolu odpočívají na souši nedaleko bazénu, kde si projevují lásku vzájemným probíráním a upravováním peříček na těle.

Pipin a Pinďa