Ella a Lecter – mravenečníci velcí

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 04. 2016


Lecter, první mládě mravenečníka velkého v historii pražského chovu, a jeho máma Ella – to je dvojice, která dělá chovatelům v zoo doopravdy radost. Ella se totiž o svého syna přímo ukázkově stará a ten doslova roste před očima. Přesvědčte se sami!

Ella a Lecter – mravenečníci velcí. Zdroj: Archiv Zoo Praha Ella a Lecter – mravenečníci velcí. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Lecter, první mládě mravenečníka velkého v historii pražského chovu, a jeho máma Ella – to je dvojice, která dělá chovatelům v zoo doopravdy radost. Ella se totiž o svého syna přímo ukázkově stará a ten doslova roste před očima. Přesvědčte se sami!

Pražská zoo chová mravenečníky velké s dvěma přestávkami již více než 60 let, nikdy se je však nepodařilo odchovat. To se změnilo s příchodem Elly a Hannibala, rodičů malého Lectera a zároveň prvních mravenečníků v pražské zoo po dvanáctileté pauze.

Ella pochází z Varšavy, kde se narodila 18. ledna 2013. Hannibal je o pouhý měsíc starší a pochází z Madridu. V pražské zoo si po svém příchodu v létě 2014 oba zvykli celkem rychle, ale trvalo zhruba tři měsíce, než v sobě našli zalíbení. Určitou roli v tom mohlo sehrát to, že ač jsou v přírodě samci mravenečníků obvykle větší než samice, u pražského páru tomu bylo naopak. Dnes již tříletá Ella byla při svém příchodu oproti Hannibalovi zhruba o čtvrtinu větší, vážila o deset kilogramů více a nechtěla si ho hned tak pustit k tělu. Jejich první setkání tělo na tělo tak doprovázely vztyčené postoje, šermování předními končetinami, hrdelní zvuky připomínající troubení i poletující sliny. Nakonec se ale sblížili a všichni začali doufat, že bychom se mohli dočkat prvního pražského mláděte.

Chovatelé mezitím s Ellou pilně trénovali takové dovednosti, jako nechat se dobrovolně vyšetřit nebo strpět odběr krve a ultrazvukové vyšetření. Právě díky ultrazvuku se nejen včas dozvěděli, že se naděje naplnily a Ella je březí, ale mohli i odhadnout přibližný termín porodu. V lednu vyšetření ukázalo, že je porod na spadnutí, a tak chovatelé oddělili Ellu od Hannibala a přemístili ji do menšího ze dvou boxů v expozici mravenečníků, který upravili na porodnici – zakryli ho, aby měla nastávající matka tolik potřebný klid a soukromí, a zvýšili v něm teplotu.

Protože se mělo jednat o Ellino první mládě, byli všichni v pohotovosti. Co kdyby nastaly komplikace a bylo potřeba zasáhnout? S pomocí kamer chovatelé ve dne v noci sledovali dění v porodním boxu, ale nakonec jejich pomoc vůbec nebyla nutná. Ve středu 20. ledna 2016 Ella porodila zdravého samečka a ihned se začala chovat, jako by byla zkušená matka: syna řádně očistila a poté mu pomohla vylézt na hřbet, kde samice mravenečníků svá mláďata vozí. Když pak zhruba šest hodin po porodu Ella tvrdě usnula, mohli chovatelé mládě opatrně sundat a zvážit ho. Mělo 1770 gramů a 62 centimetrů.

První dva dny se Ella se svým potomkem seznamovala a vzájemně si na sebe zvykali. Z porodního boxu zpočátku příliš nevycházela, už v únoru však bylo občas možné dvojici zahlédnout ve vedlejší expozici, kam Ella přecházela na krmení. A dnes se Ellin syn, který dostal 25. března během slavnostních křtin jméno Lecter, ukazuje čím dál tím častěji. Když Ellu v její expozici zastihnete, nezapomeňte se jí proto zahledět ke kořeni ocasu – odměnou vám bude pohled na maličkého mravenečníka, pevně se držícího své mámy.

Ella a její mládě