Tom a Berta – medvědi lední

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 04. 2016


Medvědi Tom a Berta jsou každý z docela jiného těsta. Zatímco suverén Tom by si stále jen hrál a na chovatele často vymýšlí nejrůznější lumpárny, o čtyři roky starší Bertě jsou podobné taškařice cizí a někdy jako by jí chyběla potřebná sebejistota. Přesto si tihle dva skvěle rozumějí.

Tom a Berta – medvědi lední. Zdroj: Archiv Zoo Praha Tom a Berta – medvědi lední. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Medvědi Tom a Berta jsou každý z docela jiného těsta. Zatímco suverén Tom by si stále jen hrál a na chovatele často vymýšlí nejrůznější lumpárny, o čtyři roky starší Bertě jsou podobné taškařice cizí a někdy jako by jí chyběla potřebná sebejistota. Přesto si tihle dva skvěle rozumějí.

Tom pochází z Brna, kde se narodil 23. listopadu 2007 a se svým bratrem Billem se stal záhy tamní mláděcí hvězdou. Berta je naopak pražská rodačka: narodila se 2. prosince 2003 rodičům Boře a Alíkovi a v trojské zoo strávila celý život.

Jako medvídě Berta všechny bavila neuvěřitelnou energií, s níž řádila ve vodě a hrála si s kbelíky. Pohlaví mláděte chovatelé tehdy ještě neznali, ale po prvotním rychlém vyšetření usuzovali, že se jedná o samečka – a tak dostalo od hudebníka Petra Hapky jméno Albert. Když se později ukázalo, že je domnělý kluk vlastně holka, stačila drobná úprava jména – a z Bertíka byla Berta.

Berta a její matka Bora tvořily nějaký čas semknutou dvojku. Zhruba po dvou letech se ale vztah matky s dcerou zhoršil – to když Berta dospěla do věku, kdy v přírodě medvíďata svou mámu opouštějí a stavějí se na vlastní nohy. Chovatelům nezbylo, než ji oddělit a obě samičky držet odděleně. Pražský výběh ledních medvědů naštěstí takové opatření umožňuje, protože se vlastně jedná o výběhy dva, vzájemně propojené uzavíratelným průchodem.

Pohodu do rodiny vnesl příchod medvědího uličníka Toma v roce 2009. Chovatele napadlo, že zkusí dát celé trio dohromady, a výsledek předčil očekávání: všichni tři medvědi se skvěle sžili. Malému Tomovi byl tehdy jen rok a čtvrt a Bora se o něj začala starat jako o vlastního syna. Tom si pak díky ní v Praze skvěle zvyknul.

Dnes je Tom zdaleka nejčinorodějším medvědem v pražské partě a s Bertou tvoří sehranou dvojku. Rádi spolu dovádějí ve vodě, a pokud Berta zrovna nemá na hraní chuť (od dob, kdy byla neposedným medvídětem, se přeci jen poněkud zklidnila), Tom si se stejným potěšením hraje s některou z mnoha hraček, které medvědi dostávají – od míčů a pneumatik až po námořní bójky a silniční kužely. A protože zábavy není nikdy dost, vymyslel si Tom ještě jeden kousek pro pobavení: rád škádlí děti a psy tím, že se před nimi zčistajasna vynoří z vody a „bafne“ na ně.

Pokud chovatelé zrovna nečistí bazén nebo pokud není doba krmení, mohou medvědi volně přecházet mezi výběhem a zázemím, kde mají k dispozici jak společný prostor, tak i oddělené boxy. S blížícím se obědem se stávají neklidnějšími a popocházením dávají najevo, že se těší na krmení, které dostávají jednou denně. Nejraději mají mořské ryby – makrely nebo sledě; pochutnají si na lososech a na hovězím masu. Součástí jejich stravy je také rybí tuk, který obsahuje důležité vitamíny. V letních vedrech se pak medvědi mohou těšit na příjemné zpestření: chovatelé jim připravují speciální medvědí zmrzlinu z ryb, mrkve a jablek zamražených ve vodě. A od roku 2015 mají ve výběhu ledovač, takže si mohou chladivého sněhu užívat i uprostřed léta.

Tom a Berta


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní