Shanti – slon indický

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 08. 2013


Je nejvyšší a druhou nejstarší slonicí v pražském stádě. Kromě výšky ji prozradí i nápadně klenuté čelo. Do Česka dorazila v raném dětství jako budoucí filmová hvězda, nedávno se zase dočkala výstavy vlastních obrazů. Umělkyně Shanti!

Slon indický Shanti Slon indický Shanti

Je nejvyšší a druhou nejstarší slonicí v pražském stádě. Kromě výšky ji prozradí i nápadně klenuté čelo. Do Česka dorazila v raném dětství jako budoucí filmová hvězda, nedávno se zase dočkala výstavy vlastních obrazů. Umělkyně Shanti!

Původ

Indická slonice Shanti se narodila zřejmě v únoru či březnu 1976 a je v pořadí čtrnáctým slonem chovaným v pražské zoo. Pochází z indického Assámu a do Evropy se dostala s velkým transportem slonů 5. května 1977, kdy jí bylo zhruba 16 měsíců. Do Prahy přicestovala o měsíc později kvůli natáčení nového dětské ho filmu „Poplach v oblacích“, pro který ji zakoupilo filmové studio Barrandov. Od něj ji pak koupila pražská zoo.

Slon indický Shanti, foto (c) Josef VítekSlon indický Shanti, foto (c) Josef Vítek

Ve filmu si Shanti zahrála roli slůněte Bimba. Na ni byla připravována již v průběhu měsíční karantény, která probíhala v pražské zoo. Po seznámení s protagonisty filmu, hercem Otto Šimánkem a oběma dětskými představiteli, bylo koncem července zahájeno natáčení. To trvalo s několika přestávkami až do září a konalo se na různých místech v Čechách, např. v třešňové aleji u Olbramovic, v okolí vesničky Pičín u Dobříše, na letišti Praha-Ruzyně, v Památníku národního písemnictví na Strahově, v pražské zoo a na závěr v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.

V říjnu 1977, když bylo natáčení filmu definitivně u konce, byla Shanti na malé slavnosti oficiálně předána do zoo. Zde se stala členkou stáda tvořeného kromě ní ještě pěti dalšími, převážně mladými slony. Toto společné bydlení však bylo jen přechodné, protože jak sloni dorůstali, prostor v pavilonu přestal pro tak velkou skupinu stačit. A tak Shanti většinu života strávila pouze ve společnosti jednoho či dvou dalších slonů – jedním z nich vždy byla Gulab, které bylo v době Shantina příchodu 18 let a ve stádě byla nejstarší.

O chovu

Téměř celý život strávila Shanti v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců v dolní části areálu zoo, na jehož místě dnes najdete herní areál Rezervace Bororo. Ten již dnes k chovu slonů využíván není, stále však stojí v dolní části zoo. Umístění tohoto pavilonu se při povodních v roce 2002 ukázalo být jako nešťastné – pavilon zde nebyl chráněn před ojediněle se vyskytující, leč přesto reálnou hrozbou tisícileté povodně, a veliká zvířata, jako jsou sloni, se jen velice těžko evakuují. Bylo proto rozhodnuto postavit moderní nový pavilon pro slony mimo záplavovou zónu, v horní části areálu zoo.

V novém areálu pro slony, pojmenovaném Údolí slonů, žije Shanti od jara 2012. Společnost jí tu dělá stádo dalších samic pestrého věkového složení, od vůbec prvního slůněte narozeného v Praze, samičky Sity, až po „sloní babičku“ Gulab. V Praze chováme také sloního samce, ten však žije většinu roku odděleně od ostatních. Takovéto uspořádání stáda odpovídá podmínkám, v jakých by sloni žili ve volné přírodě. Naši citliví obři tak mohou plně rozvinout vzájemné vazby a bohatou škálu svých společenských projevů.

Slon indický Shanti, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaSlon indický Shanti, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

V areálu mají sloni zajištěno vše potřebné pro spokojený život. Ve venkovních výbězích i vytápěném pavilonu si mohou užít osvěžující koupel, dopřát si péči o tělo písečnou sprchou, nebo se slastně drbat o přírodní kmeny, valouny či speciální drbadlo. To vše na velkorysé ploše takřka jednoho hektaru.

Povaha

Shanti se celý život projevovala jako přátelská, ale trochu nejistá slonice. Oporu vždy hledala v dominantní Gulab, která se jí před lety, ještě coby malého slůněte, ujala, a od té doby jsou nerozlučné přítelkyně. V dobách, kdy ještě bydlely ve starém pavilonu, s nimi chovatelé chodili na společné procházky po dolní části zoo a kdysi dokonce i k Vltavě na koupání. To je však již dnes minulostí, protože nový prostorný pavilon slonům poskytuje veškerý komfort a podobné výlety již nejsou potřeba.

Všichni sloni v zoo musejí ovládat základní cviky, které chovatelům usnadňují péči o ně. Shanti se však ukázala být nadmíru nadaným žákem a s chovateli spolupracuje vysloveně horlivě. Dobře totiž ví, že když poslechne a cvik splní, čeká ji vytoužená odměna v podobě oblíbeného pamlsku – a tomu Shanti nedokáže odolat. Protože v původním pavilonu sloni mnoho možností vyžití neměli, rozhodli se chovatelé využít Shantina talentu a naučit ji malovat, aby ji zabavili. Výsledky překvapily i ty největší skeptiky! Shantiny abstraktní, veselé obrazy se dostaly až do renomovaných galerií, kde se prodávaly za pětimístné částky! Všechen výtěžek z jejich prodeje přitom putoval na podporu chovu slonů v jejich asijské domovině, na Srí Lance.

Dnes již však Shanti nemaluje, protože život v novém pavilonu přináší mnoho zpestření sám o sobě. Se začleňováním do nového stáda měla trochu potíže – přeci jen byla celý život zvyklá žít v mnohem menší skupině a od svého transportu do Evropy již nepřišla do kontaktu s mláďaty, takže se k nim neuměla správně chovat. Přes počáteční nesnáze se však nakonec její seznámení s ostatními slony zdařilo a i když pro Shanti zůstává hlavním spojencem Gulab, stala se právoplatnou členkou stáda.