Bikira – gorila nížinná

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 08. 2013


Bikiru poznáte mezi ostatními snadno – na obvykle černých rtech má něžně růžové znaky a moc ráda chodí po dvou. Jemná a přátelská, přesně taková je Bikira; gorila, jejíž jméno ve svahilštině znamená „panna“.

Gorila nížinná Bikira Gorila nížinná Bikira

Bikiru poznáte mezi ostatními snadno – na obvykle černých rtech má něžně růžové znaky a moc ráda chodí po dvou. Jemná a přátelská, přesně taková je Bikira; gorila, jejíž jméno ve svahilštině znamená „panna“.

Původ

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v zoologické zahradě v Amsterodamu. Útlé mládí však strávila v „gorilí školce" v zoologické zahradě v německém Stuttgartu. Zde žila ve společnosti dalších gorilích mláďat, o něž se z mnoha důvodů nemohly postarat vlastní matky. A zde se také poprvé potkala s Gougasem, samečkem zabaveným portugalskému cirkusu, který s ní strávil většinu života.

Do Prahy přišla Bikira z irského Belfastu, aby konečně dostala šanci mít vlastní mládě. V Belfastu žila ve skupině vedené pravděpodobně neplodným samce Boulasem, jehož později vystřídal Gougas. Toho však Bikira znala už od mládí a považovala jej za bratra, tudíž s ním nikdy mládě nepočala. Přesto sehrála důležitou roli v jeho životě – po odchodu Boulase mu pomohla nabýt pozice stříbrohřbetého samce. V roce 2010 nastal čas zařídit štěstí i Bikiře. Naše „panna" proto odcestovala do Prahy, aby se stala členkou rozmnožující se funkční rodiny vedené stříbrohřbetým samcem Richardem.

Povaha

Bikira je velmi přátelská k lidem, nesnaží se chovatele chytat přes mříže a záludnosti jsou jí zkrátka cizí. I za tuto svou přívětivost jistě vděčí výchově lidí – ostatní gorily si umí prosadit svou s daleko větší razancí.

Náklonnost ostatních si ráda získává úplatky. Když přicestovala v prosinci 2010 do Prahy, nabízela skrze mříže pochoutky nejen chovatelům, ale také ostatním gorilám. Už od počátku jevila živý zájem o mláďata včetně dorůstající Moji – první gorily narozené v ČR, která tehdy ještě žila v Praze (více o pozdější cestě Moji do španělského Cabárcena zde). Ta si na ni nejdříve dost troufala, později se ale staly skvělými kamarádkami a často pospolu lehávaly v hnízdě z dřevité vlny. Moja Bikiru dokonce čas od času i bránila při potyčkách s ostatními.

O chovu

Bikira žije spolu s ostatními gorilami – samcem Richardem, samicemi Kijivu, Shindou a Kambou a mladými samečky Nuruem a Kiburim – v Pavilonu goril v dolní části zoo. Pavilon, vybavený například i povodňovou věží, byl od počátku plánován přesně tak, aby splnil i ty nejnáročnější podmínky a nároky na chov těchto úžasných lidoopů.

Svůj den gorily tráví v expozici o výměře 250 metrů čtverečních s vyhřívanými stěnami i podlahou, kde mohou dovádět na mohutných dubových parkosech i odpočívat v měkké vrstvě bukových štěpek či v pohodlných hnízdech z dřevité vlny. Na jídlo však chodí do zázemních „ložnic". Zde, mimo zraky návštěvníků, usedá každá gorila ke svým krmným dveřím, u nichž dostává hlavní dávku potravy.

Ložnice jsou rozděleny přepážkami, aby bylo možné v případě nesvárů ve skupině i z dalších důvodů některé jedince pohodlně a bezpečně oddělit. Pražské gorily mají k dispozici i venkovní výběh – svažitý terén využívá naše rodinka s oblibou hlavně v průběhu slunečných letních dnů.

Bohužel se postupně ukazuje, že s velkými povodněmi zřejmě musíme v Praze v následujících letech počítat mnohem častěji, než tomu bývalo v minulosti. Na skutečně velkou vodu přitom ani povodňová věž gorilího pavilonu nestačí, a pokud by přišly skutečně velké záplavy, gorily by bylo nutné odvézt do jiné zahrady. Aby skupina nemusela opakovaně stát před hrozbou stresujícího uspávání kvůli převozu, padlo v roce 2013 rozhodnutí postavit gorilám nový pavilon v horní části areálu zoo, která je před vodou v bezpečí.

Bikira zatím porodila jediné mládě, samce Tana. Bohužel se však o něj nedokázala postarat, a tak mládě putovalo do gorilí školky v německé Zoo Stuttgart. Nyní Bikira sleduje růst samečků Kiburiho a Nurua. Právě díky Nuruovi, který se narodil samici Kijivu 22. prosince 2012, může Bikira pozorovat růst mláděte úplně od začátku a snad se tak i naučit důležité základy správné péče o mládě, které při výchově lidmi nemohla získat. Poté dostane další šanci se rozmnožit.

Gorila nížinná Bikira, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaGorila nížinná Bikira, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní