Čert – medojed kapský

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  04. 08. 2013


Medojed kapský jménem Čert je bez nadsázky „otcem zakladatelem“ unikátního pražského chovu těchto zajímavých kunovitých šelem. Neohrožený, energický, silný – to všechno jsou přívlastky, které ho dokonale vystihují.

Medojed kapský Čert Medojed kapský Čert

Medojed kapský jménem Čert je bez nadsázky „otcem zakladatelem“ unikátního pražského chovu těchto zajímavých kunovitých šelem. Neohrožený, energický, silný – to všechno jsou přívlastky, které ho dokonale vystihují.

Původ

Čert pochází z přírody, narodil se v Tanzanii. Do pražské zoo přišel v roce 2001, kdy už byl dospělý, ale určitě hodně mladý. Od té doby se stal otcem šesti odchovaných mláďat, což je v chovu medojedů světový rekord.

V Praze byl vůbec prvním medojedem, který se zde návštěvníkům představil, a zřejmě byl i prvním medojedem v ČR. Dokonce i v rámci celé Evropy by dodnes ke spočítání zahrad, které medojedy chovají, stačily prsty jediné ruky!

Povaha

O medojedech se traduje spousta neuvěřitelných historek, které opěvují jejich nebojácnost, zarputilost a šikovnost. Nutno říci, že mnohé z nich může Čert potvrdit. Je to neúnavný pracovník, který dokáže ve své expozici bez větších potíží stěhovat břemena vážící až 40 kg. V praxi to znamená, že odvalí obrovský kámen nebo kmen, případně přerovná veškerý písek ve výběhu tak, aby byl podle jeho vkusu.

Když se rozhodne, že nepůjde v expozici ani ven, ani dovnitř, umíněně se zapře v přepouštěcím tunelu a nikdo ho odtud nedostane. Pokud by ho snad chovatelé chtěli vytáhnout (vyzbrojeni samozřejmě silnými rukavicemi) a chytili ho za kůži na krku, přesvědčí se dokonale o tom, že medojed má kůži velice volnou a dokáže se v ní doslova přetočit.

Na druhou stranu je Čert velký mlsoun. Miluje med, který chovatelé občas nalijí na kmen v expozici, a náruživě si na něm pochutnává.

Medojed kapský Čert, foto (c) Jiří Trojánek, Zoo PrahaMedojed kapský Čert, foto (c) Jiří Trojánek, Zoo Praha

O chovu

V zoo byla Čertovou partnerkou dlouho samička Káča. Většinu roku sice žili odděleně, tak, jako by tomu bylo i v přírodě, ale když už je chovatelé spojili, projevovali se jako harmonický pár. Společně spali v dutém kmeni, propleteni do jednoho klubka, a společně také vymýšleli nejrůznější lumpárny, kterými by vyzkoušeli odolnost své ubikace i pevné nervy svých chovatelů. Bohužel, to vše je minulost. Káče se v roce 2010 podařilo z výběhu uniknout a od té doby ji nikdo nespatřil.

Náhradu za Káču se podařilo najít až téměř dva roky po jejím zmizení. Čertovou partnerkou se stala v dalších dvou letech mladá samička Barča, která do Prahy dorazila přímo z Afriky. Nikde v Evropě totiž tou dobou žádná samice medojeda nežila!

A jak se Čert a Barča seznamovali? Podívejte se na video.