Kašík – kasuár přilbový

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  04. 08. 2013


Kasuáři mají úlohy rozděleny poněkud jinak, než jsme zvyklí. Pro samici totiž rodičovské povinnosti končí snesením vajec a veškerou ostatní péči zajišťuje samec! Takovým obětavým otcem je i náš Kašík.

Kasuár přilbový Kašík Kasuár přilbový Kašík

Kasuáři mají úlohy rozděleny poněkud jinak, než jsme zvyklí. Pro samici totiž rodičovské povinnosti končí snesením vajec a veškerou ostatní péči zajišťuje samec! Takovým obětavým otcem je i náš Kašík.

Původ

Kašík se vylíhl 19. srpna 1987 v zoo v Edinburghu a do pražské zoo přišel v září 1989 prostřednictvím obchodní společnosti. Byl v té době ještě v juvenilním šatě – měl skořicové peří a teprve se mu začínaly tvořit typické laloky na hlavě.

O chovu

V zoo žil Kašík nejprve sám, než se dočkal partnerky. Byla to zhruba stejně stará samice pocházející z přírody, která před svým příchodem do Prahy žila v bratislavské zoo a u nás dostala jméno Káča. Kasuáři jsou zapřisáhlí samotáři, a tak i naše dvojice získala oddělené bydlení. Každý měl svůj výběh a mezi nimi byl jen spojovací dvorek. Když na sebe začali samec a samice volat, což bývalo brzy na jaře, pustili jsme je k sobě nejprve přes přepážku a pak už mohli sdílet společný prostor.

Už v prvním roce tohoto soužití se jasně projevilo, že u kasuárů hraje prim samice. Výraznější je nejen velikostí a mohutnější přilbou na hlavě, ale i chováním. Na Kašíka tehdy velmi ostře vyjela a ten se jí snažil uniknout.

Kasuáři mají obrovskou sílu v nohou, mnohem větší, než pštrosi nebo nanduové. Vyskočí klidně až 1,5 m vysoko a prudkým úderem mohou soupeře zabít nebo rozpárat ostrými drápy. Proto chovatelé samici opět oddělili. V dalších letech byla situace mnohem klidnější. Jen co zmizel sníh a led a nehrozilo uklouznutí, bylo možné Kašíka a jeho partnerku připustit. Po krátkém období toku a páření se opět rozdělili. Samice pak pravidelně snášela až 6 vajíček ročně (což je na kasuáry opravdu hodně, většinou bývají tři až čtyři).

Povaha

Kašík se ujal obětavé role otce. Kasuáří samec pečuje o vajíčka i potomky sám. Připraví si mělké hnízdo na zemi, a jakmile je snůška modravých vajec kompletní, zasedne na ně a 50 dní je neopustí, zahřívá je a pečlivě převrací. V přírodě po celou dobu dokonce ani nepřijímá potravu. Když se konečně vyklubou podélně pruhovaná mláďata, starostlivý otec je vodí, zahřívá, hledá pro ně potravu a hlídá je.

Kašík bral své povinnosti vždy velmi vážně. Ačkoliv je jinak neuvěřitelně klidný a přátelský, mláďata vždy nesmlouvavě brání. Staví se mezi ně a rušitele, bedlivě pozoruje okolí a běda každému, kdo by se přiblížil. V pražské zoo zatím úspěšně odchoval čtyři mláďata – první dvě v roce 1998 a po jednom v letech 2000 a 2009.

Kasuár přilbový Kaší, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaKasuár přilbový Kaší, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha