Indah – tapír čabrakový

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  02. 08. 2013


Přísluší k jednomu z nejvzácnějších druhů lichokopytníků světa a se samcem Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Poznávací znak? Na rozdíl od svého partnera nemá bílé „ponožky“ na nohách.

Tapír čabrakový Indah Tapír čabrakový Indah

Přísluší k jednomu z nejvzácnějších druhů lichokopytníků světa a se samcem Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Poznávací znak? Na rozdíl od svého partnera nemá bílé „ponožky“ na nohách.

Původ

Indah se narodila 26. září 2008 ve skotském Edinburghu. Do Prahy přišla jako téměř dvouletá z anglického zvířecího parku v Sandwichi spolu s o rok starším bratrem Vasanem. Ihned se zabydleli v expozici Vodního světa s velkým venkovním bazénem, který tapíři s velkou chutí využívají.

Vzhledem k tomu, že je v evropských zoologických zahradách chováno méně než 40 tapírů čabrakových, čekají jednotlivé zoo na přidělení těchto nádherných a vzácných zvířat dlouhé roky v pořadnících. Příchod Vasana a Indah do Prahy byl tak velkou událostí!

O chovu

Tapíři čabrakoví se v Praze poprvé objevili už v 60. letech. Tou dobou návštěvníci mohli najít populární samici Isoldu, řečenou Šosinu, v horní části zoo tam, kde se nyní nachází Pavilon hrochů. Z horní části areálu se Isolda přestěhovala do tehdy nově zbudovaného Pavilonu velkých savců, kde se pak vystřídalo několik dalších zvířat až do 90. let. Bohužel však bez potomků.

Příjezd tapírů ze Sandwiche 26. srpna 2010 znamenal nový počátek v chovu těchto vzácných lichokopytníků. Indah žila po boku svého bratra Vasana, kterého 19. dubna 2011 vystřídal nepříbuzný samec Niko. Narodil se v berlínském Tierparku, do Prahy však přišel z Norimberka.

Povaha

V době svého příjezdu se Indah projevovala jako vyrovnaná tapíří slečna. Nebyla ani příliš odvážná, ani příliš plachá. V klidu ale zvládla první dny v novém domově i vycházky do zcela neznámého venkovního výběhu. Jak se ukázalo po odchodu Vasana, tuto sebejistotu dodával Indah právě bratr. Zoo Praha by ráda tapíry čabrakové odchovala, a tak musel Vasan odcestovat, aby ho nahradil nepříbuzný samec. Okamžitě poté, co Vasan z expozice zmizel, se z Indah stalo plaché, lekavé a bázlivé zvíře. Sebejistotu opět našla až s příchodem nového partnera Nika. Fakt je o to pozoruhodnější, že až na období říje žijí tapíři samotářsky a jediný jejich kontakt je pachový.

Podobně jako ostatní tapíři má také Indah nesmírně ráda drbání. Protože je tento druh největší z tapírů vůbec a zvířata jsou často poněkud nevyzpytatelná, chovatelé k nim obvykle nechodí. Hřbet jim proto drbou přes vysokou přepážku. Indah svou lásku k drbání dokazuje tím, že se vždy labužnicky prohne v zádech a přitiskne tělo až k dělicímu prvku tak, aby bylo drbání co nejintenzivnější.

Tapír čabrakový Indah, foto (c) Archiv Zoo PrahaTapír čabrakový Indah, foto (c) Archiv Zoo Praha

Druhou velkou láskou Indah je jídlo, v rámci připraveného krmení nedělá Indah žádné velké rozdíly a potravu s chutí slupne beze zbytku. Jídelníček asijských tapírů čabrakových je v zoo méně pestrý než u jejich jihoamerických příbuzných. Pokud by například přijímali větší množství ovoce, hrozila by jim cukrovka. Již vzpomínaná Isolda dostávala každý den porci vařené rýže. Odmítala ji však jen tak nasypanou – rýže musela být pěkně zapečena do podoby koláče s křupavou kůrkou.

Tak jako ostatní tapíři má Indah nesmírně ráda vodu. S chutí se ráchá ve vnitřním i venkovním bazénu tak, že jí z vody často kouká jen černá špička chobůtku, který v tu chvíli používá jako šnorchl. Mimochodem, pamětníci vzpomínají, že když se koupala tapířice Isolda, drbali ji kartáčem. Drbání Isolda milovala stejně jako Indah a urputně se ho dožadovala. Zvláštní bylo, že její srst při kartáčování pěnila.