Otorongo – trnucha Castexova

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  02. 08. 2013


Chovatelé mu říkají Chlapečku nebo Parybo a dennodenně se utvrzují v tom, že tenhle sladkovodní rejnok je osobnost s velkým O. Jeho nejoblíbenější kratochvíle? Laškování s anakondími spolubydlícími!

Trnucha Castexova Otorongo Trnucha Castexova Otorongo

Chovatelé mu říkají Chlapečku nebo Parybo a dennodenně se utvrzují v tom, že tenhle sladkovodní rejnok je osobnost s velkým O. Jeho nejoblíbenější kratochvíle? Laškování s anakondími spolubydlícími!

Povaha

Kdo by čekal, že rejnoci a další zástupci prastaré skupiny paryb jsou pouze instinktivní stroje, mýlil by se. Samec trnuchy Castexovy Otorongo je toho živoucím důkazem. Neustále proplouvá svou nádrží a pátrá po zdrojích zábavy. Tou nejmilejší mu je proudící a bublající voda, ve které se nadšeně převaluje na záda, aby ho bublinky šimraly na břiše. A když má náladu, hraje si i s návštěvníky – část svého oválného těla vystrčí vysoko nad hladinu a ploutví plácá do skla, aby udivené kolemjdoucí pobavil. Kolem velkého akvaterária je tak stále živo.

Otoronga ale nemají rádi jen návštěvníci, je také miláčkem chovatelů. A když jeho oblíbená chovatelka Nataša Velenská pracuje v zadní části nádrže, hoří Otorongo zvědavostí i chutí být u ní, a tak vylézá velkou částí těla z vody. Dobře totiž ví, že paní Velenská ho podrbe na hlavě, což doslova zbožňuje!

Trnucha Otorongo, foto (c) Petr Jan JuračkaTrnucha Otorongo, foto (c) Petr Jan Juračka

Chov

Otorongo obývá velkou nádrž v Pavilonu šelem a terárií, který jsme nedávno otevřeli po rekonstrukci. Spolubydlícími mu jsou jihoamerické ryby a hlavně obrovité anakondy velké a želva dlouhohlávka mexická. I svoje „sousedy“ provokuje rejnočí šprýmař ke hrám.

Nejvíce zábavy si prý užíval s původní dlouhohlávkou Mavušou – s tou dokonce vytvořil tak silnou dvojku, že vystěhovali anakondy z vody, kde jinak trávily drtivou většinu času. Jednoduše je stále pošťuchovali a doráželi na ně, až anakondám došla trpělivost. Se současnou želvou tolik zábavy není, a tak Otorongo provokuje ke hrám právě anakondy (ty se po odstěhování Mavuši vrátily zpět do vody), které na jeho naléhání reagují přinejlepším negativně. Expozice sama i chovatelé však naštěstí Otorongovi poskytnou zábavy dostatek.