Nosálové

Seznam zvířat

Zoo Praha  |  22. 08. 2013


Nosál je hravá a inteligentní šelma z Jižní Ameriky. Právě díky jeho hravosti a inteligenci chovají často domorodé děti nosály jako domácí mazlíčky.

Nosálové s dýní, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha Nosálové s dýní, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Ale nenechte se mýlit, i nosál dokáže citelně pokousat a dokáže být nebezpečný. V naší skupině chováme dospělého samce a samici, jejich staršího syna, a pokud se nosálové rozmnoží, pak i skupinku mláďat vždy do doby, než odejdou na nová působiště.

V rámci cvičení, které se zvířaty provozujeme, mohou nosálové ukázat své přirozené dovednosti, zároveň ale řešit tzv. „nosálí hlavolamy“. Mimo to předvádějí i základní úkony známé třeba z tréninku lachtanů či slonů – dotyk targetu, vstup do transportní bedny, setrvání na místě u chovatele. I díky tomuto cvičení zůstávají naši nosálové vůči chovateli bezkonfliktní a my si na ně můžeme bez problémů sáhnout, zavolat je k sobě nebo je zavřít v transportní bedně.

Zajímavost
Nosál je šelmička žijící ve skupině. Mláďata se drží dlouho u matky a ve všem dají na její úsudek. Pokud tedy chcete jedno mládě přimět, aby se nechalo zavřít v transportní bedně, musíte to samé nejdříve naučit jeho matku. Ona pak dá mláděti „svolení“. Ani tak tam ale nevleze mládě samo, odváží se až teprve se svými sourozenci. Mládě se musí ujistit, že mu v bedně nic nehrozí, až pak se snaží být uvnitř dřív než jeho bráškové a sestry. Setrvat chvíli v bedně pak pro něj znamená výhru nad ostatními – všechnu připravenou odměnu má jen pro sebe a nikdo mu ji nesní.

Uvidíte nás…
Cvičení s nosály mělo premiéru v červenci 2010. Cvičení nyní uvidíte v rámci "Zvířat v akci" v amfiteátru Rezervace Bororo.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní