Batagur bengálský
Zoo Praha | 23. 03. 2025
Ačkoli Indie i Bangladéš hlásí ojedinělé nálezy batagurů v přírodě, není známá jediná prosperující populace tohoto druhu.

Batagur bengálský (Batagur baska) patří mezi nejvzácnější sladkovodní želvy světa. Je ohrožen pytláctvím a ničením přirozených hnízdišť. Od úplného vyhubení zachránil tuto želvu spolupracovník Zoo Praha Peter Praschag. S kolegyní Rupali Gosh zorganizoval několikaleté pátrání po bangladéšském venkově, odkupovali od vesničanů želvy chované v jejich rybníčkách a soustředili je ve dvou chovných stanicích v Bangladéši. Tam se začali bataguři úspěšně rozmnožovat, což tuto želvu prozatím odvrátilo od hrany vyhubení.
Batagur bengálský dorůstá k šedesáti centimetrům a váží do dvaceti kilogramů. Obýval ústí velkých jihoasijských řek na severu Bengálského zálivu. Je vynikajícím plavcem a na kladení vajec se vydává přes moře na pláže na přilehlých ostrovech. Je převážně býložravý, nepohrdne ani korýši a mlži. Význačným rysem této želvy je sezónní sexuální dichromatismus. Samcům se v období rozmnožování zbarví hlava černě a končetiny červeně, samice zesvětlají.
Zoo Praha obdržela skupinu devíti batagurů od Petera Praschaga. Vylíhli se jako jedni z prvních v záchranném chovu v Evropě v roce 2016 a letos by mohli dosáhnout dospělosti. Návštěvníci je naleznou v pavilonu Čambal.