Panda červená - Pat

Seznamte se!

Zoo Praha  |  01. 08. 2013


V pražské zoo se chovu těchto vzácných šelmiček z lesů himálajského podhůří věnujeme systematičtěji již od 70. let. Přesto se o naše první mládě pandy postarali právě až Pat a jeho partnerka Maria.

Panda červená Pat Panda červená Pat

V pražské zoo se chovu těchto vzácných šelmiček z lesů himálajského podhůří věnujeme systematičtěji již od 70. let. Přesto se o naše první mládě pandy postarali právě až Pat a jeho partnerka Maria.

Původ

Pat se narodil 8. července 2007 v zoologické zahradě v Ústí nad Labem. Pochází z dvojčat, jeho bratr dostal jméno Mat. V Praze žije v prostorném výběhu u hlavního vchodu, který pandám nabízí podmínky dokonale napodobující jejich přirozené prostředí. Perličkou je, že za historickým zábradlím se ukrývá vůbec první výběh, který mohli v roce 1931 návštěvníci zoo obdivovat. Tehdy v něm však nežily pandy, nýbrž slavná vlčice Lotta a její souputníci. Pandy zde chováme od roku 1993.

Panda červená Pat, foto (c) Archiv Zoo PrahaPanda červená Pat, foto (c) Archiv Zoo Praha

Povaha a chov

Pat je rozený pohodář. Nic moc ho nerozhází, a když má náladu, nechá se dokonce lehce pohladit. Na druhou stranu si ale umí také dupnout (nebo spíše zavrčet): své partnerce, o dva roky starší Marie, sice většinu času moudře ustupuje, ale pokud mu o něco jde, postaví si hlavu a prskáním a vrčením ji zvládne přesvědčit o své pravdě. Maria mu však nezůstává nic dlužna. Je to spíše ona, kdo jde vše zvědavě prozkoumat a kdo si s chovateli notuje.

Když jsme pandám před časem postavili zvláštní dřevěný balkonek, na kterém mají připravený bambus, Maria si vždycky sedla doprostřed a Pata k pochoutce ne a ne pustit. Časem se však všechno dalo do pořádku a dnes už si na šťavnatém bambusu pochutnávají, sedíc jeden vedle druhého.

Nenechte se ale mýlit předchozími řádky: většinu času jsou Pat a Maria sehraný pár. Že jim to spolu klape, dokázali v roce 2012, kdy se jim narodil sameček Akim – vůbec první mládě pandy, které se v Praze podařilo odchovat. Veselými kousky neposedného rošťáka, který dokázal rozpohybovat i jindy celkem klidné rodiče, takže se pak celá trojice společně proháněla výběhem, se mohli návštěvníci s trochou štěstí bavit až do jara 2013, kdy malý sameček odešel žít do jiné zoo. Více o odchovu Akima zde.

Noci tráví naše pandy stočené jedna k druhé v jednom z vnitřních boxů. Vůbec to ale neznamená, že by jim vadil noční chlad, vždyť jsou to zvířata z vysokých svahů Himálaje.

Odpočinkem tráví jako správné šelmy také velkou část dne. Nejčastěji je proto zastihnete na oblíbeném odpočívacím stromě uprostřed výběhu, který na léto hustě zarůstá psím vínem. Zahlédnout Pata během léta je tak daleko vzácnější než v zimě, kdy na holé větvi svítí jeho rudý kožíšek do dáli.

Největší šanci spatřit Pata a Mariu máte po ránu či pozdě odpoledne, kdy se vydávají na výpravy po svém kopcovitém teritoriu. Poznáte je od sebe snadno: zatímco obličej Pata zdobí typická maska, Maria má tvář téměř celou bílou.


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní