Gueréza pláštíková – Lucie

Seznamte se!

Zoo Praha  |  01. 08. 2013


Jestli je někdo ve skupině zvědavý jako opice, pak právě Lucie – jedna ze dvou dospělých pražských samic. Výtečná matka, kterou poznáte podle poněkud kratší délky bílého splývavého pláštíku.

Gueréza pláštíková Lucie Gueréza pláštíková Lucie

Jestli je někdo ve skupině zvědavý jako opice, pak právě Lucie – jedna ze dvou dospělých pražských samic. Výtečná matka, kterou poznáte podle poněkud kratší délky bílého splývavého pláštíku.

Původ a chov

Lucie se narodila ve francouzské Zoo Besançon 21. srpna 2002. Její datum narození je vlastně symbolické – v Praze totiž obývá komplex nazvaný Vodní svět a opičí ostrovy, který vznikl v dolní části zoo jako určitá reakce na katastrofální povodeň právě ze srpna 2002.

Lucie a její rodina tu má k dispozici prostorný ostrov se vzrostlými listnáči, které těmto nádherným stromovým opicím poskytují možnost dosyta dovádět ve větvích i chutné přilepšení k vlastnímu jídelníčku.

V divočině jsou guerézy převážně listožravé, a tak si na listí rády pochutnávají i v zoo. Ostrov je obehnaný vodním příkopem, který však guerézy dovedou, jak nám při zvídavých výpravách několikrát dokázaly, překonat. Po každé výpravě mimo domov se však všichni „uprchlíci“ velmi rychle snažili vrátit domů a po několika drobnějších úpravách se rozhodli, že na ostrově a v přilehlém domku naleznou vše, co potřebují ke štěstí, a nadále zde spokojeně zůstávají.

Povaha

Chovatelé Lucii označují za největší rošťandu pražské skupiny a s úsměvem dodávají, že rčení „zvědavý jako opice“ nejspíše vzniklo díky nějaké opici s povahou podobné té Luciině. Je bystrá a zvídavá, ráda proto chovatelům nakukuje do malé přípravny, a pokud někdo vyběhne až do chodby, je to s jistotou ona. Známým lidem dokonce chodí naproti a hned zjišťuje, co že jí přinesli.

Ostatní guerézy jsou daleko plašší; dokonce ani ve chvíli, kdy chovatelé donesou krmení, většinou si nedovolí přijít příliš blízko. Zato Lucie klidně skočí na kbelík a s chutí v něm vybírá ta nejlepší sousta. Pokud je v něm její milované avokádo, odchází Lucie vítězoslavně s tím vzácným úlovkem opodál, aby jej v klidu vychutnala a brzy se vrátila pro další.

Zvídavou povahu po Lucii dědí i její mláďata. Do roku 2015 jich už odchovala pět, nejmladší se narodilo v březnu 2014.


Gueréza pláštíková Lucie, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaGueréza pláštíková Lucie, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha  


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní