Hroch obojživelný – Slávek

Seznamte se!

Zoo Praha  |  01. 08. 2013


Mezi hrochy byste asi gentlemana nehledali. Přesto tohoto tříapůltunového rodáka z Prahy provázela pověst galantního dobráka, který se choval nadmíru shovívavě nejen vůči samicím, ale i vůči mláďatům.

Hroch Slávek Hroch Slávek

Mezi hrochy byste asi gentlemana nehledali. Přesto tohoto tříapůltunového rodáka z Prahy provázela pověst galantního dobráka, který se choval nadmíru shovívavě nejen vůči samicím, ale i vůči mláďatům.

Původ

Slávek, hroch obojživelný, se narodil 30. října 1984 jako deváté mládě v pražské zoo. Jeho rodiče, samice Zaira a samec Zulu, pocházeli z budapešťské zoologické zahrady a kromě Slávka v Praze odchovali i vůbec první pražské mládě a také dvojčata – u hrochů naprosto nevídaný jev. Sám Slávek se rovněž stal několikrát otcem a se svou partnerkou obýval od roku 2012 moderní pavilon v horní části zoo. Uhynul v říjnu roku 2018 v necelých 34 letech.

Povaha

Slávek se vyznačuje klidnou a mírumilovnou povahou. Ačkoliv je mohutný (váží odhadem 3,5 tuny a vyrovná se tak i samicím slonů indických), nijak svou sílu zbytečně neprosazuje. Naopak – je výjimečný tím, že se nechová nesnášenlivě k mláďatům a během odchovů není nutné ho oddělovat, což je v podmínkách zoologických zahrad skutečná rarita.

Hroch Slávek. Foto: Tomáš AdamecHroch Slávek. Foto: Tomáš Adamec

Povodeň

Největším dramatem Slávkova života byla nepochybně povodeň v srpnu 2002, která starý Pavilon velkých savců, v té době Slávkův domov, zcela zaplavila. Zatímco jeho tehdejší partnerka s dcerou zaplatily velkou vodu životem, Slávek ji přežil. Po celou dobu povodně zůstal v pavilonu a naštěstí nenašel otevřené dveře ven – kdyby se tak stalo, Slávek by mohl uprchnout mezi lidi a to vzhledem k nebezpečnosti hrochů nebylo možné riskovat.

Jeden den však chovatelé vůbec netušili, zda Slávek žije. Nikde po něm nebylo ani památky. Přes usilovné a často krkolomné pátrání ho nikdo v pavilonu nenašel a všichni ho považovali za ztraceného. O to větší bylo překvapení, když dva dobrovolní záchranáři vylámali otvor v kovových dveřích na ochozu pavilonu a zjistili, že Slávek uvíznul na zcela nečekaném místě.

Při velké vodě zřejmě plaval v celém prostoru pavilonu, kde byli kromě hrochů chováni také nosorožci a sloni, a zamířil i nad stání slonů. U stropu tam byl ochoz pro personál a právě za jeho hrazením Slávek po opadnutí vody zůstal. Další den po svém objevení se Slávek dostal do opačné části pavilonu, na ochoz nad expozicí nosorožců. Podařilo se mu hlavou vyrazit okno a poněkud nesvůj sledoval dění venku.

Zapeklitý problém, jak Slávka bezpečně dostat dolů, tehdy pomohla vyřešit firma Skanska. Slávka nejdříve chovatelé přesvědčili, aby na čas vyklidil prostor nad nosorožčími stájemi, a posléze se musel sbíječkou vylámat otvor dostatečně velký pro našeho povodňového hrdinu. Dělníci nakonec připravili šikmou rampu do výběhu, po níž Slávek celkem ochotně sešel do bezpečí. U nosorožců hostoval několik dní, protože jeho vlastní bazén popraskal a bylo potřeba ho důkladně opravit.

V tehdejším nosorožčím výběhu nebyl bazén, a tak Slávka alespoň kropil hadicí každý, kdo šel právě kolem. První den hroch ani nechtěl jíst, ale už v noci dokázal hbitě přešplhat hrazení mezi oběma nosorožčími výběhy a tak dokázal, že mu zřejmě nic vážného není.

Když konečně nastal ten slavný den, kdy se mohl Slávek vrátit, hasiči mu do bazénu napustili vodu a první, co hroch udělal, bylo pořádné napití. Teprve jakmile hladina vody v bazénu viditelně klesla, Slávek si lehnul a blaženě se ve vodě protahoval.

Během podzimu nastalo hledání nové samice, která by Slávkovi zpříjemnila nucenou samotu. Podařilo se – už koncem listopadu dorazila tříletá samička Maruška, která se narodila v ostravské zoo. Proti Slávkovi byla malá a jejich seznamování neprobíhalo právě mírumilovně, ale nakonec Slávek uznal, že ten drobek je skutečně jeho nastávající partnerka a ne mládě, a oba vytvořili spokojený pár. Do roku 2015 tak Maruška úspěšně vychovala již dva společné potomky, samečky Tomíka a Válečka, který žije od roku 2014 ve vratislavské zoo v Polsku.


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní