Lachtan jihoafrický – Meloun

Seznamte se!

Zoo Praha  |  04. 08. 2013


Meloun je krásný, mohutný samec, syn proslulého lachtana Gastona a jeho partnerky Julinky. O otce přišel při tragických povodních v roce 2002, dnes zastává post „hlavy rodiny“ sám. A je to miláček publika!

Lachtan jihoafrický Meloun Lachtan jihoafrický Meloun

Meloun je krásný, mohutný samec, syn proslulého lachtana Gastona a jeho partnerky Julinky. O otce přišel při tragických povodních v roce 2002, dnes zastává post „hlavy rodiny“ sám. A je to miláček publika!

Původ

Meloun prožil poněkud pohnutý start do života. Narodil se 13. června 2002 a ve věku pouhých dvou měsíců, kdy se měl právě seznamovat s vodou, přišla voda velká, přímo povodeň. Meloun byl pro jistotu oddělen od matky Julinky a převezen do bezpečí v horní části zoo. Bez mámy strávil několik dní, než se ji podařilo z rozvodněné Vltavy odchytit. Nutno podotknout, že odloučení mláděti nijak neublížilo. Vždyť i v přírodě se matka vydává na několikadenní lov a nechává potomka na břehu.

Lachtaní mateřské mléko je neobyčejně tučné a mláďata mají dostatečné tukové zásoby. Náš hrdina byl toho živým důkazem – jako miminko byl tak kulatý, že si vysloužil jméno Melounek. Julinka se po návratu z rozbouřených vod navzdory prožitému dobrodružství vrátila k mateřským povinnostem a vzorně svého synka kojila.

Povaha

Jako mládě byl Meloun vždy poměrně plachý. Držel se pokud možno u Julinky, neodvažoval se přijít blíž k lidem a raději se klidil někam do ústraní. Postupem času svou plachost ztrácel a je jisté, že svou roli sehrála i přirozená zvědavost, která je vlastní každému lachtanímu mláděti.

Když byly Melounovi dva roky, začaly ho chovatelky stále častěji zvykat na svou přítomnost. Teprve nyní se ukázalo, že Meloun podědil všechny vlastnosti, které učinily z jeho otce Gastona tak oblíbené zvíře. Je stejně hravý a učenlivý, má však ještě dobráčtější povahu.

Lachtan jihoafrický Meloun, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaLachtan jihoafrický Meloun, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Dnes je Meloun neobyčejně komunikativní a přátelský tvor. Cvičení i jakýkoliv kontakt s chovateli jsou pro něj předmětem zábavy a potěšení. Ochotně se učí všemu novému a je nesmírně vstřícný, dalo by se říci až horlivý. Jeho největší vášní jsou cviky, při kterých může skákat, a zvláště rád dovádí ve vodě. Zbožňuje také líbání, a to jak se samičkami, které mu ve výběhu dělají společnost, tak s lidmi, kteří ho přijdou navštívit.

Chov

Meloun dnes žije tak, jak byste lachtany jihoafrické potkali v divočině. Obývá totiž expozici s velkým bazénem a břehem, který napodobuje skalnatá pobřeží, na nichž by v divočině o harém samic musel bojovat. Tato starost mu v zoo samozřejmě odpadá, a tak veškerou energii věnuje cvičení a dovádění v bazénu. Společnost mu v něm dělají samičky Abeba, Bára a Julinka.

V létě 2011 se skupina rozrostla o Melounova prvního syna, samce Berta, který již dnes žije v jiné zoo. O mláděcí dovádění ale nepřijdete: v roce 2013 se Melounovi narodila dcera Wendy a v květnu 2015 se lachtaní rodina rozrostla o další mládě, tentokrát opět samečka, který dostal jméno Mamut.


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní