Medvěd lední – Bora

Seznamte se!

Zoo Praha  |  04. 08. 2013


Je to téměř k nevíře, ale i když tahle pohodová flegmatička patří do druhu medvěd lední, vodu prostě „nemusí“. A tak ji obvykle snadno poznáte – je to jediný z našich medvědů, který i v létě sedává na břehu.

Medvěd lední Bora Medvěd lední Bora

Je to téměř k nevíře, ale i když tahle pohodová flegmatička patří do druhu medvěd lední, vodu prostě „nemusí“. A tak ji obvykle snadno poznáte – je to jediný z našich medvědů, který i v létě sedává na břehu.

Původ

Bora se narodila 20. listopadu 1986 ve vídeňské zoo a byla odchována matkou. Ve dvou letech odešla do zoo ve Dvoře Králové n. L. Když tady rušili chov medvědů ledních, přestěhovala se Bora 10. 9. 1997 do pražské zoo.

V té době zde žili samec Alík a jeho dcera Pú. Boru zpočátku nechtěli mezi sebe přijmout, ale pak se karta obrátila a obě samice vytvořily jednotnou „ligu proti Alíkovi“. Často ho nechtěly pustit domů na krmení nebo mu dokonce nedovolily vylézt z bazénu. Po několika měsících se ale vše uklidnilo, a když nakonec v květnu 2001 Pú odešla do Rigy, vytvořili Alík a Bora harmonický pár.

Povaha

Bora je velice klidná až flegmatická, pohodová medvědice. Není záludná ani vůči lidem, i když na druhou stranu si dovede vydobýt své a umí dát najevo nespokojenost (třeba s přítomností veterináře) mručením a náznakovým plácnutím tlapou. Větší nervozitu projevila jen pokaždé krátce před porodem, kdy se chovala nesmírně ostražitě a nedůvěřivě – jako všechny březí samice medvědů ledních.

Bora těžce snáší hluk a málo známé tváře. Proto se také její první dva porody v pražské zoo nezdařily. Před tím třetím chovatelé učinili včas důkladná opatření. Budoucí porodnici obložili balíky slámy, zhasli a nastolili přísný režim – přístup měla jen stálá chovatelka a nikdo jiný.

Vyplatilo se to – 2. prosince 2003 Bora porodila a začala se o mládě starat. Nesmírně zvolna a opatrně začali chovatelé Boru opět zvykat na svou přítomnost a po dlouhých třech měsících byli odměněni pohledem na zdravé a čilé mládě. Ač původně dostala „klučičí“ jméno Albert, nakonec se ukázalo, že je to samička, a tak ji chovatelé překřtili na Bertu. V zoo žije s matkou dodnes. Jen místo Bertina táty Alíka, který v roce 2005 v úctyhodném věku téměř 27 let uhynul, jim od roku 2009 dělá společnost rošťák Tom, původem z Brna.

Nejoblíbenější pochoutkou je pro Boru rybí tuk – dokázala by ho spořádat snad neomezené množství. Nejraději je Bora doma, netouží se předvádět a nijak zvlášť si nelibuje ani v plavání. Když však do zoo přišel tehdy ani ne dvouletý Tom, jako by znovu omládla. Obě samice s ním začaly dovádět jak na souši, tak ve vodě. Přestože je Bora už dáma v letech, často se – řeklo by se – zapomene, a pak řádí do vyčerpání sil.

Medvěd lední Bora. Foto Jiří TrojánekMedvěd lední Bora. Foto Jiří Trojánek


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní