Tygr malajský – Kawi

Zoo Praha / Prague Zoo

Super User  |  02. 08. 2013


Kawi je jeden ze 14 jedinců tohoto poddruhu tygra v celé Evropě.

Kawi Kawi

Kawi je jeden ze 14 jedinců tohoto poddruhu tygra v celé Evropě.

Původ

Narodil se v březnu 2006 v Lok Kawi na Borneu. Kawi je vzhledem ke svému původu unikát – je jediným tygrem malajským (Panthera tigris jacksoni) v evropských zoo, který nepochází z chovu v Zoo Halle. V celé Evropě se nachází pouze 13 dalších jedinců tohoto poddruhu tygra. Kawi je jedním ze 7 malajských tygrů, kteří v posledních 20 letech přišli do Evropy z Malajsie. Do roku 2004 byl tygr malajský pro moderní vědu neznámý. Teprve po studiu DNA byla populace tygrů z jihu Malajského poloostrova odlišena od tygrů indočínských ze severu a uznána jako samostatný poddruh. Celkem jich v přírodě podle různých údajů přežívá nanejvýš 500.

Povaha

Právě vzhledem k výjimečnému původu jsme velmi stáli o to, aby se Kawi dostal do pražské zoo, kde jsme již v té době měli samice dovezené ze zoo v Halle. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měly nastat nějaké větší potíže. Kawi vyrůstal v rodné zoo na Borneu v krásném přírodním výběhu, který obýval se svou matkou a dvěma sestrami. Teprve po převozu se ukázalo, že se bohužel jedná o dosud nevyzrálého agresora. Možná na něj zapůsobil zdlouhavý transport a odloučení od matky, možná musí teprve dospět, a to nejen fyzicky. Zatím se k lidem chová s mírnou, opatrnou nedůvěrou, zatímco v kontaktu s tygřicemi se snaží být více lovcem než partnerem. Vzhledem k jeho mládí však doufáme, že se situace upraví.

O životě Kawiho jste se mohli dozvědět víc v rámci programu Tygřího dne, který se v Zoo Praha uskutečnil 24. července 2010.


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní