Želva sloní – Eberhard

Seznamte se!

Zoo Praha  |  02. 08. 2013


Kurátor plazů Petre Velenský říká Eberhardovi „Klidná síla“. Celým jménem se však jmenuje Eberhard von Leipziger Hauptbahnhof. Druhově je to želva sloní santacruzská (Chelonoidis nigra porteri).

Želva sloní Eberhard Želva sloní Eberhard

Kurátor plazů Petre Velenský říká Eberhardovi „Klidná síla“. Celým jménem se však jmenuje Eberhard von Leipziger Hauptbahnhof. Druhově je to želva sloní santacruzská (Chelonoidis nigra porteri).

Původ

Eberhard přišel do Zoo Praha 12. září 1996 ze Zoo Leipzig, kde se opravoval pavilon a do budoucna se s chovem velkých želv už nepočítalo.

Byl v zuboženém stavu, podchlazený, takřka zcela apatický. Naši ošetřovatelé věnovali enormní úsilí na jeho záchranu. Eberhard byl dokonce jednou již prohlášen za mrtvého a v Lipsku si to dlouho mysleli a nárokovali u nás kadáver. Léčba a zotavování se protáhly na měsíce, za zdravého jsme ho mohli prohlásit až v roce 2001!

Želva sloní Eberhard, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaŽelva sloní Eberhard, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Milníkem v jeho životním příběhu byl i přechod do nového Pavilonu velkých želv v září 1998, kde došlo konečně k jeho zotavení. Poté se Eberhard postupně stal jednou z hlavních hvězd pravidelného nedělního želvího představení.

Další důležitou událostí pro jeho druh byla účast na genetickém výzkumu Yaleské univerzity v roce 2008. V roce 2009 jsme Eberharda konečně mohli určit do poddruhu želva sloní santacruzská. Do té doby jsme se totiž obávali, že se nám nepodaří sehnat Eberhardovi partnerku. Nyní však víme, že jeho šance jsou dobré, protože poddruh z ostrova Santa Cruz je chován nejčastěji.

Získání samičky chvíli potrvá, ale to Eberhardovi naštěstí vůbec nevadí. Má stále ještě čas. Podle toho, že neustále aktivně roste, odhadujeme jeho věk na 60 let. Vzhledem k tomu, že želvy sloní se dožívají více než 150 let, má Eberhard ještě 100 let aktivního života před sebou.

Mezi další zajímavosti patří to, že Eberhard váží kolem 240 kg, a za nějakých 50 let by mohl dosáhnout váhy rekordmanů mezi suchozemskými želvami, tedy 300 kg.

Povaha

Eberhard je povahově klidný a vyrovnaný, v posledních letech si je stále více vědom své síly a mohutnosti, kterou se ovšem nikterak nesnaží uplatnit agresivně. K lidem je zpočátku nedůvěřivý, snaha o bližší kontakt často vede k zafunění a zatažení se do krunýře, když však důvěru v člověka získá, nechává se drbat na krku se slastně přivřenýma očima.

Jeho slabostí jsou jablka a zejména mrkev – tyto pochoutky však dostává pouze v rámci tréninku, jinak by příliš ztloustl. Jako s každou želvou, i s Eberhardem se musí zásadně po dobrém – jakmile cítí, že je do něčeho nucen tvrdošíjně a zarputile se chová přesně opačně. Popotáhnete-li ho například doprava, otočí se nejen zpět, ale ještě o kus doleva, když ho chcete tlačit dopředu, zapře se vší silou a nikdo s ním nehne. Za dobré slovo chovatelky, případně za jablko či mrkev však udělá cokoli.

Želva sloní Eberhard, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaŽelva sloní Eberhard, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha


You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní