Seznamte se!

Seznamte se!

Poznejte 22 nejzajímavějších obyvatel pražské zoo – osobností, které na vás mezi lety 2010 a 2012 pravidelně shlížely z plakátů! Nejenom, že je každý z nich představitelem fascinujícího živočišného druhu, ale navíc jsou to jedinečné individuality s vlastním životním příběhem a povahou. Seznámit se s nimi stojí za to!

 

Tahle majestátní kráska se mezi ostatními býložravci, s nimiž sdílí louku před Africkým domem, neztratí. Větší jsou už jen žirafy. Na rozdíl od její kolegyně, Katrin, zdobí Klaudiin hřbet úhledné světlé proužky. 

Bikiru poznáte mezi ostatními snadno – na obvykle černých rtech má něžně růžové znaky a moc ráda chodí po dvou. Jemná a přátelská, přesně taková je Bikira; gorila, jejíž jméno ve svahilštině znamená „panna“.


Jestli je někdo ve skupině zvědavý jako opice, pak právě Lucie – jedna ze dvou dospělých pražských samic. Výtečná matka, kterou poznáte podle poněkud kratší délky bílého splývavého pláštíku.

Silné drápy prozradí, že dovede skvěle hrabat. Knoflíkovitý konec čenichu zase napoví, že ráda ryje v půdě. Nejoblíbenější pochoutkou této labužnické pohodářky jsou červi. Seznamte se s Kvídou!


Mezi hrochy byste asi gentlemana nehledali. Přesto tohoto tříapůltunového rodáka z Prahy provázela pověst galantního dobráka, který se choval nadmíru shovívavě nejen vůči samicím, ale i vůči mláďatům.

Kasuáři mají úlohy rozděleny poněkud jinak, než jsme zvyklí. Pro samici totiž rodičovské povinnosti končí snesením vajec a veškerou ostatní péči zajišťuje samec! Takovým obětavým otcem je i náš Kašík.


Jméno téhle klokaní dámy je více než trefné – má totiž pro samici svého druhu nezvyklý načervenalý kožíšek. Coby klokan rudý (Macropus rufus) je příslušnicí největšího druhu vačnatce na světě. 

Jako pravnuk posledního divokého koně odchyceného ve volné přírodě je geneticky nesmírně cenný pro celý svůj druh. Přesto si dobrovolně zvolil hrát ve stádě druhé housle. Nesmělý hřebec s vruby na uších – Len.


Meloun je krásný, mohutný samec, syn proslulého lachtana Gastona a jeho partnerky Julinky. O otce přišel při tragických povodních v roce 2002, dnes zastává post „hlavy rodiny“ sám. A je to miláček publika!

Je to téměř k nevíře, ale i když tahle pohodová flegmatička patří do druhu medvěd lední, vodu prostě „nemusí“. A tak ji obvykle snadno poznáte – je to jediný z našich medvědů, který i v létě sedává na břehu.


Tento zástupce jednoho z největších druhů orlů na světě byl opravdový rodinný typ, starostlivý otec a pozorný partner. Na kontě má více než desítku úspěšně odchovaných mláďat, převážně dvojčata! Matyáš...

V pražské zoo se chovu těchto vzácných šelmiček z lesů himálajského podhůří věnujeme systematičtěji již od 70. let. Přesto se o naše první mládě pandy postarali právě až Pat a jeho partnerka Maria.


Je nejvyšší a druhou nejstarší slonicí v pražském stádě. Kromě výšky ji prozradí i nápadně klenuté čelo. Do Česka dorazila v raném dětství jako budoucí filmová hvězda, nedávno se zase dočkala výstavy vlastních obrazů....

Přísluší k jednomu z nejvzácnějších druhů lichokopytníků světa a se samcem Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Poznávací znak? Na rozdíl od svého partnera nemá bílé...


Chovatelé mu říkají Chlapečku nebo Parybo a dennodenně se utvrzují v tom, že tenhle sladkovodní rejnok je osobnost s velkým O. Jeho nejoblíbenější kratochvíle? Laškování s anakondími spolubydlícími!

Že vám všichni tučňáci připadají stejní a od sebe je sotva můžete rozpoznat? Ale kdeže! Otylku s jejím partnerem Drobkem najdete mezi ostatními snadno – jsou totiž v našem hejně zdaleka největší.


Největší velbloud pražského stáda vládne svému harému s rozvahou a bohorovným klidem už více než deset let. Bezpečně ho poznáte podle toho, že se mu celý přední hrb překlápí na pravou stranu.

Kurátor plazů Petre Velenský říká Eberhardovi „Klidná síla“. Celým jménem se však jmenuje Eberhard von Leipziger Hauptbahnhof. Druhově je to želva sloní santacruzská (Chelonoidis nigra porteri).


Nora je rodačka z pražské zoo – v pořadí čtyřicátá žirafa Rothschildova, která u nás přišla na svět. Ze všech žiraf je nejkonzervativnější a s nedůvěrou hledí na každou novinku, zato jako matka je příkladná.

You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní