Maxmilián (Max) – slon indický

Poznejme se!

Zoo Praha  |  11. 04. 2016


Maxmilián (zkráceně Max), narozený 5. dubna 2016, se svým příchodem na svět zapsal do historie pražské zoo. Je totiž vůbec prvním slůnětem, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde také počato.

Janitino slůně. Zdroj: Archiv Zoo Praha Janitino slůně. Zdroj: Archiv Zoo Praha

Maxmilián (zkráceně Max), narozený 5. dubna 2016, se svým příchodem na svět zapsal do historie pražské zoo. Je totiž vůbec prvním slůnětem, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde také počato.

Historie chovu slonů v pražské zoo je stará téměř stejně, jako zoo sama. První slon, Baby, přišel do zoo už v roce 1933, dva roky po jejím zpřístupnění návštěvníkům. 80 let však trvalo, než se zahrada dočkala svého prvního mláděte, samičky Sity. Ta přišla na svět v únoru 2013, krátce před slavnostním otevřením Údolí slonů, ani ona ale vlastně nebyla tak úplně stoprocentně pražská – její máma Donna se totiž do zoo z nizozemského Rotterdamu přestěhovala již březí. Nově narozený sameček je tak prvním slůnětem skutečně „made in Prague“.

Maxovo matkou je 11letá Janita, která do pražské zoo přicestovala ze Srí Lanky koncem roku 2012 spolu se slonicí Tamarou jakožto dar od tamní vlády. Příchod obou slonic byl tehdy nesmírně významnou událostí. Dovézt slona indického přímo ze země jeho původního výskytu totiž není nic běžného a vyžaduje to velkou spoustu diplomacie. Pražské zoo se tento sen splnil po náročném dvouletém vyjednávání, ve kterém se o získání slonic výraznou měrou zasadil tehdejší velvyslanec ČR v Indii pan Miloslav Stašek.

Otcem slůněte je Mekong, který z pražské zoo koncem roku 2014 odcestoval do Zoo Amsterdam. Do srpna roku 2014 byl Mekong v Praze jediným samcem, protože ho však pražské slonice nechávaly víceméně chladným, bylo rozhodnuto o jeho výměně za zkušeného 31letého Ankhora, otce již 11 potomků. Ještě před svým odchodem se však 32letý Mekong přeci jen chopil iniciativy, jejímž výsledkem bylo radostné zjištění, že Janita je březí.

Blížící se porod Janity veterináři denně monitorovali podle hladiny hormonu progesteronu. Jeho hodnoty klesají těsně před porodem až na nulu. Na středu 6. dubna navíc připadal 640. den březosti, tedy tzv. „střední den březosti“, a díky všem těmto informacím byli chovatelé na celou událost dobře připraveni. V úterý 5. dubna ve tři čtvrtě na tři ráno se Janitě objevila boule pod ocasem, což byl neklamný signál začínajícího porodu. Chovatelé, kteří měli v tu chvíli službu, odvedli Janitu do boxu a svolali celý tým, včetně veterináře.

Pro Janitu se mělo jednat o její první mládě. Vzhledem ke své nezkušenosti byla při porodu uvázaná, což se ukázalo jako opodstatněné. Prvorodička totiž zpočátku mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok, což u nezkušených slonic není vzácné (pravděpodobně z důvodu prožité bolesti při porodu, kterou si samice spojí s mládětem). Slůně bylo tedy odtaženo do bezpečí a po zbavení plodových obalů, osušení a zvážení postupně přibližováno k matce, aby si na něj mohla zvyknout. Chování Janity se naštěstí změnilo a po několika neúspěšných pokusech se mládě 4 hodiny po narození poprvé napilo mateřského mléka.

Mladý sameček byl od první chvíle velmi aktivní a využíval každé příležitosti, aby se od matky napil. Protože vše probíhalo hladce, již den po svém narození se mohl pod dohledem chovatelů seznámit se slonicí Tamarou a o další den později rovněž s Donnou a její tříletou dcerou Sitou. Ještě téhož dnes se pak teprve dvoudenní slůně poprvé ukázalo návštěvníkům zoo. Přijďte se na něj podívat i vy!

Janitino slůněkasik kasuar 300x200

Poznejte 22 nejzajímavějších obyvatel pražské zoo – osobností, které na vás mezi lety 2010 a 2012 pravidelně shlížely z plakátů! Nejenom, že je každý z nich představitelem fascinujícího živočišného druhu, ale navíc jsou to jedinečné individuality s vlastním životním příběhem a povahou. Seznámit se s nimi stojí za to!

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní